F1.sk F1.sk

Ecclestone si naďalej myslí, že majstrom bude Vettel: Ale nie tak ľahko...
zdroj: TASR/AP

Ecclestone si naďalej myslí, že majstrom bude Vettel: Ale nie tak ľahko...

Bernie Ecclestone vytvoril takú Formulu 1, akú ju poznáme v súčasnosti. Kedysi to bola len obyčajná pretekárska séria, avšak podarilo sa mu pozdvihnúť ju na globálnu úroveň a dostať ju do mnohých rôznych televízií. Počas tohto víkendu sa uskutoční už tisíca veľká cena.

Ecclestone sa pri tejto príležitosti paradoxne zamýšľal nad Formulou E. "Je to iný typ zábavy, ale Formula E začne byť čoraz väčšia a lepšia, pričom pomaly sa tak aj deje," skonštatoval Brit v rozhovore pre agentúru Reuters. "A Formula 1 na to bude doplácať."

Ak by bol dnes o päťdesiat rokov mladší, tak srdce by volilo Formulu 1, ale rastúceho konkurenta by sa obával a čisto z podnikateľského hľadiska by chcel viesť radšej Formulu E. "Tam je totiž väčšia šanca na skutočne veľkú expanziu a ponúka to komerčne viac príležitostí ako zmena zabehnutých vecí vo Formule 1."

Ecclestone toho s Formulou 1 zažil veľmi veľa, ale aj keď má čestnú funkciu "chairman emeritus", jubilejného podujatia v Číne sa nezúčastní. Na prvých pretekoch v roku 1950 však bol a dokonca súťažil v sprievodnom podujatí Formule 3.

Nuž a keď sme pri okrúhlom čísle 1000, tak ani to sa Berniemu nepozdáva. V minulosti sa totiž do kalendára F1 rátalo aj jedenásť edícií Indianapolis 500, ako aj niekoľko podujatí, v ktorých sa išlo podľa pravidiel Formuly 2. Ak si to porátame, Formula 1 by mala byť "len" na čísle 972.

"Bolo by fajn byť na tisícich pretekoch osobne, ale Čína to nie je, takže si ešte počkám," usmial sa Bernie Ecclestone, ktorý vraj navštívil viac ako 800 veľkých cien. Niekto mu to povedal, ale: "Ja sám neviem, koľko ich bolo."

Ecclestone následne zalovil v pamäti a priznal, že zlé spomienky má hlavne na Casablancu 1958. "Mike (Hawthorn) tam získal titul, ale Stuart Lewis-Evans utrpel ťažké popáleniny, ktorým podľahol. Boli to zlé preteky a takých bolo veľa. Aj Monza, kde sme prišli o Jochena Rindta. Keď prídete o niekoho, kto je vám taký blízky..."

Pár slov padlo aj o Lewisovi Hamiltonovi, ktorý vraj môže vyrovnať a prekonať 91 víťazstiev Michaela Schumachera. V tomto roku by však stavil na Sebastiana Vettela. "Myslel som si, že to ľahko vyhrá," reagoval Ecclestone, ktorého však v Bahrajne prekvapil Charles Leclerc. Na jeho predpovedi to však nič nemení: "Aj tak si myslím, že vyhrá. Ale nie tak ľahko."

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk