F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty po Veľkej cene Bahrajnu 2019
zdroj: Renault Sport

Štatistický magazín po pretekoch na okruhu Sachír odhalil, že tento ročník je pre Sebastiana Vettela prvým od roku 2010, kedy v prvých dvoch veľkých cenách nestál ani raz na pódiu. Sezóna 2010 sa však pre nemeckého pretekára aj tak skončila rozprávkovo. Či sa mu podarí zopakovať históriu, zistíme až o pár mesiacov.

Zatiaľ sa však môžeme pozrieť na ostatné bahrajnské štatistiky, ktoré zozbierali redaktori Auto Motor und Sport.

• Lewis Hamilton bude aj po tejto sezóne jediným pilotom v histórii Formuly 1, ktorý vyhral aspoň jednu veľkú cenu v každom ročníku, ktorého sa zúčastnil. Britovi sa darí víťaziť už trinásty rok v rade.
  • Takýto úderný štart do sezóny ešte Mercedes nezažil. Dve dvojité víťazstvá hneď v prvých dvoch pretekoch sa mu podarilo získať až teraz. Rovnaký úspech zaznamenal naposledy McLaren v roku 1998.
  • V Melbourne si kvalifikačné double vybojovali piloti Mercedesu, v Bahrajne zas jazdci Ferrari. To je od roka 2003 prvýkrát, čo sme po dvoch podujatiach videli dva tímy v prvom rade na štartovom rošte. Pred šestnástimi rokmi to dokázali Ferrari (Austrália) a Renault (Malajzia).
Lewis Hamilton a Valtteri Bottas
TASR/AP
  • Trojica pilotov, ktorá nedokončila preteky v Austrálli, do cieľa nedošla ani v Bahrajne. Sú to Carlos Sainz, Daniel Ricciardo a Romain Grosjean.
  • Valtteri Bottas sa stal desiatym pilotom Formuly 1, ktorý prekonal hranicu 1000 majstrovských bodov. Vedúci pretekár šampionátu ich už má 1007.
  • Bottas bol až doteraz v tímovom meraní síl v bahrajnských kvalifikáciách neporaziteľný. Až minulú sobotu sa tento rekord podarilo zlomiť Lewisovi Hamiltonovi.
  • Charles Leclerc je druhým najmladším jazdcom stojacim na pole position. Monačanovi chýbajú na vyrovnanie kolegovho rekordu tri mesiace a štyri dni.
Charles Leclerc
Ferrari
  • Všetci štyria najmladší držitelia pole position jazdili vo Ferrari: Sebastian Vettel, Charles Leclerc, Fernando Alonso a Rubens Barrichello.
  • V 999. pretekoch Formuly 1 sa Charles Leclerc stal 99. pilotom, ktorý sa niekedy postavil na pole position.
  • Po Maxovi Verstappenovi, Lancovi Strollovi, Sebastianovi Vettelovi, Daniilovi Kvjatovi a Kevinovi Magnussenovi je Charles Leclerc šiestym najmladším pretekárom na pódiu. Nebyť poruchy, mohol stáť oveľa vyššie a dnes by sme sa bavili i o štatistikách týkajúcich sa majiteľov víťazných trofejí.
  • Leclerc tak mohol byť prvým jazdcom po Pastorovi Maldonadovi (Španielsko 2012), kto by po prvej pole position získal aj prvé víťazstvo.
Pódium VC Bahrajnu 2019 - Bottas, Hamilton, Leclerc
Mercedes
  • Charles Leclerc získal vďaka zajazdeniu najrýchlejšieho kola pretekov šestnásť majstrovských bodov. To pred ním dokázal len jediný pilot, a teda Nico Hülkenberg, keď sa v Abú Zabí 2014 udeľovali dvojnásobné body. Za šiestu priečku ich nazbieral šestnásť.
  • Ak Monačan v Číne vyhrá, bude to jeho debutové víťazstvo. Potreboval by naň len 24 pretekov, čo je rovnako veľa ako v prípade Maxa Verstappena. Sebastianovi Vettelovi sa to podarilo o čosi rýchlejšie, triumfoval už po 22 veľkých cenách.
  • Leclerc je 50. jazdcom histórie, ktorý v pretekoch viedol aspoň jedno kolo.
  • Aj Sebastian Vettel si v Bahrajne pripísal kolá v čele pretekov. Bol to už jeho 99. zápis. Viac ich majú na konte Michael Schumacher (142) a Lewis Hamilton (130).
Lando Norris a Daniil Kvjat
Toro Rosso Content Pool
  • Prvýkrát od VC Malajzie 2017 sa do Q3 dostali oba McLareny.
  • Najväčší vekový rozdiel v poli je medzi Landom Norrisom a Kimim Räikkönenom. Na páske ich však delilo len 1,7 sekundy.
  • Okrem Landa Norrisa získal svoje prvé kariérne body aj Alex Albon. Je vôbec prvým Thajčanom od čias princa Bira, ktorý svoj debutový bod získal vo Francúzsku 1954.
  • Maxova Verstappenova pódiová šnúra sa pretrhla na čísle šesť. O jej natiahnutie ho pripravil Bernd Mayländer.
  • Veľká cena Bahrajnu 2019 bola v histórii ôsmou, ktorá sa skončila za bezpečnostným vozidlom. Naposledy sa také niečo stalo v Číne 2015.