F1.sk F1.sk

Už budúci rok by sa kvalifikácia mohla skladať zo štyroch častí
zdroj: Pirelli Motorsport

Už budúci rok by sa kvalifikácia mohla skladať zo štyroch častí

Minulý rok sa objavili prvé návrhy, podľa ktorých by sa v budúcnosti mohla kvalifikácia rozšíriť o štvrtú časť. Liberty Media a FIA túto možnosť stále nezavrhli a po tohtotýždňovom zasadnutí Strategickej skupiny F1 sa o nápade hovorí opäť. Do praxe by sa mohol premietnuť už v sezóne 2020.

Podľa stránky motorsport.com sa jednotlivé strany ešte nedopracovali k dohode, no podľa dostupných informácií má tento nápad čím ďalej, tým väčšiu podporu. V nejakej forme by preto už čoskoro mohol byť prijatý.

V novom formáte by v prvých troch častiach kvalifikácie vypadli vždy štyria piloti. O samotnú pole position by sa pobila osmička najlepších. Formula 1 tým sleduje väčšie premiešanie štartového roštu, keďže top tímy by museli prvé tri časti zvládnuť bez zaváhania, aby sa dostali do finále.

Stále sú však otvorené otázky o tom, koľko pneumatík budú mať piloti k dispozícii, či bude musieť prvá osmička štartovať na gumách z kvalifikácie, a ak áno, z ktorej časti budú tieto sady. Podľa jedného scenára by boli jazdci zaviazaní na štarte nasadiť gumy z Q4. Do pretekov by teoreticky vyštartovali na najmäkších sadách a zastavili o čosi skôr ako konkurencia mimo prvej osmičky. To by poradie v pretekoch mohlo značne premiešať.

Jeden zo šéfov tímov sa však domnieva, že ani takéto opatrenie by nepomohlo. Top tímy by sa jednoducho pokúsili získať pole position na tvrdšej zmesi, aby neuškodili pretekovej stratégii. V nedeľu by sa snažili o to isté, o čo aj dnes; natiahnuť prvý stint tak, aby sa po výmene pneumatík vrátili na voľnú trať.

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk