F1.sk F1.sk

McLaren chce zmeny, inak hrozí odchodom z F1
zdroj: Pirelli Motorsport

McLaren chce zmeny, inak hrozí odchodom z F1

V utorok sa v Londýne uskutočnia dôležité zasadnutia Strategickej skupiny F1 a Komisie F1, ktoré by nám mali veľa napovedať o budúcich pravidlách. Tu a tam sa však objavujú aj vyhrážky niektorých tímov, že ak im to nebude vyhovovať, poberú sa kade ľahšie.

Pred časom sa zvyklo vyhrážať Ferrari, nedávno sme takéto slová opakovane zachytili z prostredia Red Bullu, nič nie je isté ani ohľadom Mercedesu, nuž a teraz prehovoril aj Zak Brown z McLarenu.

"Z pohľadu McLarenu je potrebné splniť dve záležitosti: musí to byť finančne životaschopné a musíme mať možnosť bojovať férovo a konkurencieschopne," povedal Brown pre The Guardian. "Ak sa tak nestane, budeme musieť našu pozíciu v F1 vážne prehodnotiť. Nie je to totiž pozícia, v ktorej by sme chceli byť."

Američan vzápätí zdôraznil, že v jeho prípade nejde o negociačnú taktiku, ale o tvrdú skutočnosť. "Musí to byť fiškálne zodpovedné a musíme byť konkurencieschopným tímom. Ak budeme mať pocit, že nové pravidlá nám to nezaručia, budeme musieť prehodnotiť našu účasť v F1."

Predstavitelia spoločnosti Liberty Media, ktorá aktuálne Formulu 1 vlastní, už pred časom deklarovali niekoľko cieľov. Chcú zaviesť rozpočtový strop, spravodlivejšie delenie príjmov, ale chcú nastaviť aj nové pravidlá a zaviesť upravenú štruktúru vedenia. Práve o tom by malo byť utorňajšie stretnutie, no niektoré strany sú skeptické.

Všetky tímy sú v inej pozícii a všetky majú iné záujmy. "Distribúcia príjmov musí byť vyváženejšia a musí byť nastavená podľa výkonnosti," pokračoval nástupca Rona Dennisa. "Odmeny za históriu nemôžu byť také výrazné, ako v súčasnosti. Všetci sa zhodujeme na tom, že Ferrari je najväčšie meno a malo by byť odmenené, ale nie až takto. A súčasne platí aj to, že také obrovské peniaze by do pretekárskeho športu ani nemalo byť možné vložiť."

Podľa Browna by sme takto zamedzili aj dlhodobým obdobiam dominancie niektorého tímu. Všetci by si boli vyrovnanejší. "F1 vždy mala dominantné obdobia, ale skvelá by bola vtedy, ak by nikto nedominoval. Mohlo by to byť tak, že jeden tím vyhrá dva šampionáty po sebe, ale nie päť alebo šesť," skonštatoval Zak Brown.

Všeobecný pohľad, na ktorom sa zhodujú mnohí, je zaujímavý: limitovať množstvo finančných prostriedkov a na druhej strane viac otvoriť technické pravidlá. Ak by mohol každý tím minúť ročne "len" 135 miliónov dolárov a bolo by možné kontrolovať to, mohli by sa technické normy celkom uvoľniť. Tým pádom by po dlhých rokoch opäť raz vynikla kreativita a hľadanie inovatívnych riešení.

Najnovšie z kategórie: Zak Brown

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk