F1.sk F1.sk

Mercedes vysvetľuje, prečo Bottasa v závere nepovolal do boxov
zdroj: TASR/AP

Mercedes vysvetľuje, prečo Bottasa v závere nepovolal do boxov

Valtteri Bottas mal tesne pred koncom Veľkej ceny Austrálie taký náskok, že mohol prísť do boxov, obuť nové pneumatiky a na trať sa vrátiť na prvom mieste. Sám si žiadal takýto dodatočný pitstop, pretože chcel zaznamenať najrýchlejšie kolo. Mercedes mu však nevyhovel.

"Skutočnosť je taká, že máme 21 veľkých cien a takto sa rozdá 21 bodov, čo je takmer ako jedno víťazstvo," začal vysvetľovanie hlavný stratég Mercedesu James Vowles vo videu, ktoré prikladáme nižšie. "Nemôžete svojim súperom dovoliť, aby vám tieto body vzali. Sezóna ako taká môže byť vyrovnaná a toto sa môže postarať o rozdiel."

Strieborní teda dodatočný bodík chceli, ale báli sa. "Ak by sme sa rozhodli spraviť dodatočnú zastávku v boxoch len preto, aby sme zaznamenali najrýchlejšie kolo pretekov, bolo by to spojené s rizikom. Možno by sme koleso neupevnili správne a auto by aj tak vyšlo na trať... vypadli by sme."

"Prípadne by jazdec náhodou prekrižoval bielu čiaru na vstupe do boxov, prípadne na výjazde z nich," pokračoval Vowles. "Tieto veci majú obrovské dôsledky..."

A nie je to len o tom. Jazdec sa môže v závere pri snahe o najrýchlejšie kolo dostať aj do nečakaných problémov: "Môže vyjsť mimo trate, môže spraviť chybu a môže riskovať poškodenie auta."

Keď si v Mercedese toto všetko vyhodnotili, rozhodli sa, že Bottasa nechajú na trati a nebudú ho žiadať o riskantné rýchle kolo. On však mal pneumatiky naďalej v dobrom stave, dobil si batérie a napriek tomu dosiahol veľmi rýchle kolo, ktoré mu vynieslo bonusový bod.

"Valtteri mal pneumatiky v o niečo lepšom stave a na rozdiel od Lewisa nemal ani poškodenú podlahu. Odviedol fantastickú prácu a získal maximálny počet bodov, ktorý bol v daných pretekoch k dispozícii," dodal James Vowles.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk