F1.sk F1.sk

Bottas ignoroval Wolffa a zhrabol extra bod za najrýchlejšie kolo
zdroj: TASR/AP

Bottas ignoroval Wolffa a zhrabol extra bod za najrýchlejšie kolo

V závere Veľkej ceny Austrálie sme mohli po prvýkrát vidieť, aký efekt na záver víkendov môže mať nové pravidlo o extra bode za najrýchlejšie kolo. Mohlo by sa zdať, že jeden bod by nemusel nikoho zaujímať, ale zuby si naň brúsili hneď niekoľkí piloti.

Eminentný záujem mal aj Valtteri Bottas. Ten do vysielačky tímu jasne odkázal: „Chcem 26 bodov!“ Šéf tímu Toto Wolff po pretekoch priznal, že svojich mužov pred štartom inštruoval, aby kvôli jednému bodu zbytočne neriskovali. Fínsky pilot však neostal nijak pokorný. V posledných kolách sa v kokpite zjavne cítil veľmi dobre a ten bod skrátka chcel.

„Dnes ráno na mítingu sme preberali stratégiu, obom som zakázal pokúšať sa o najrýchlejšie kolo, ak budeme na prvých troch miestach,“ povedal Wolff. „Ignorovali ma obaja. Myslím, že jazdci aj inžinieri sa proti mne spolčili. Na boxovom múre totiž boli nadšení. Musím si jednotlivé vysielačky opäť zrekonštruovať a zistiť, ako sa to stalo.“

„Nakoniec som však spokojný. Myslím, že extra bod je dobrý, je to veľmi zábavné, skvelé predstavenie,“ ocenil nové pravidlo Wolff. Niečo podobné však v ďalšom priebehu sezóny môže šéfom jednotlivých tímov spôsobovať vrásky na čele.

„Je to riskantné, najmä keď máte namierené k veľkým bodom,“ povedal Wolff. Nové pravidlo sa nám v závere postaralo o menšie divadlo. Najprv sa totiž diskutovalo, či Bottas nezastaví pre nové pneumatiky. Jeho náskok však bol tak akurát, takže prípadná zastávka by bola zbytočne riskantná. Fín si však zaumienil, že odstup od Lewisa Hamiltona mu umožňuje zaútočiť na ten extra bod. Aj v prípade nejakej jazdeckej chyby či výletu mimo trať by si vedenie udržal.

„Samozrejme, získanie bodov za umiestnenie je oveľa, oveľa dôležitejšie. Druhou prioritou je však najrýchlejšie kolo. Odstup za mnou bol dostatočný, aby sme o tom hovorili a vymysleli nejaký plán,“ povedal Bottas.

„Najprv som sa opýtal na možnosť zastávky v boxoch. Pred pretekmi sme si ale povedali, že je to prvý víkend a nechceme žiadne hlúpe chyby. Preto som sa rozhodol urobiť to v posledných kolách, aj keď som sa ocitol v premávke, našiel som si nejaké miesto,“ povedal.

Fínsky pilot si následne nastavil na volante nejaké motorové módy a zajazdil veľmi rýchle kolo, ktoré mu vynieslo maximálny počet bodov v prvom víkende sezóny.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk