F1.sk F1.sk

Bottas vysvetľuje svoj odkaz: Zoznam tých, ktorým som to adresoval, by bol dosť dlhý
zdroj: TASR/AP

Bottas vysvetľuje svoj odkaz: Zoznam tých, ktorým som to adresoval, by bol dosť dlhý

Po nekončiacej sa kritike verejnosti na jeho výkony sa Valtteri Bottas rozhodol odpovedať. Neodpovedal len víťazstvom na Veľkej cene Austrálie, ale svoju frustráciu z komentárov ostatných dal najavo aj slovne — štipľavou poznámkou. Hoci Fín už pred časom upozorňoval, že je z neho nový človek, tento odkaz vraj neplánoval.

"Proste to prišlo, chcel som im poslať svoje pozdravy. To je všetko. Úprimne, nepremýšľal som nad tým a ani to neplánoval. Proste to prišlo," začal s vysvetľovaním svojich pohnútok, ktoré viedli k vyjadreniu vo vysielačke, Valtteri Bottas. "Samozrejme, že je tu veľa ľudí, ktorí vás podporujú, a ja si to úprimne vážim. Vždy máte vzostupy aj pády a skutočnú podporu ľahko rozpoznáte. V ťažkých časoch sa objaví aj tá druhá časť, oveľa negatívnejšia. To je ich slabina, čiže je to fajn."

Má pocit, že kritika bola neoprávnená? "Nemôžem povedať, že by bola nefér, pretože každý môže povedať, čo chce. Tí, ktorých sa to týka, by sa možno mali niekedy pozrieť do zrkadla a zamyslieť sa, prečo to v skutočnosti robia. Ja som momentálne OK."

Z Bottasových slov nebolo vôbec zrejmé, komu boli adresované, nuž sa ho novinári spýtali aj na to: "Bol by to dosť dlhý zoznam, nanešťastie. Ale tak to už chodí. Som si istý, že ľudia, ktorých sa to týka, to vedia."

Najlepšie preteky v kariére. Tieto slová Valtteri Bottas opakoval nielen na pódiu, ale i na tlačovej konferencii. "Boli výnimočné. Je to len moje štvrté víťazstvo v F1, no po nevíťaznom roku 2018 o to lepšie. Toto boli určite najlepšie preteky, aké som mal za celý svoj život."

Následne začal rozoberať samotnú veľkú cenu: "Kľúčový bol jej štart, dostať sa do čela. Vpredu som vedel ukázať dobrú rýchlosť a spraviť si náskok. Myslím si, že na prvú zastávku by som vedel ísť aj o čosi neskôr, v jej závere som mal dobré gumy. Naozaj som si to užil."

Valtteri Bottas v cieli VC Austrálie 2019
TASR/AP

Mercedes ešte nemal veľký dôvod na využitie tímovej réžie, no nespomenul si predsa len na minuloročné Rusko? Nebál sa, že sa vo vysielačke ozve James? "Nie, v skutočnosti som na to nemyslel. Nemal som žiaden dôvod myslieť na to. Všetci začíname ročník na nule, sme tu, aby sme bojovali — ja aj Lewis chceme zabojovať, to je isté. Chceme bojovať jeden proti druhému, ale aj proti ostatným."

Mercedes svojou rýchlosťou všetkých prekvapil, Ferrari zas výrazne sklamalo. Na prvých pretekoch v sezóne stratilo na víťaza takmer jednu minútu, čo je najhorší výsledok od roku 2009, keď piloti Scuderie ani len nedorazili do cieľa.

"Po náročných zimných testoch sme tu azda rýchlejší, než sme čakali, že budeme. V tréningoch sme videli, že sme silní v krátkych i dlhých stintoch. Vtedy bolo ale nemožné spraviť nejaké závery," vysvetľuje Bottas. "Včera v kvalifikácii sme videli našu čistú rýchlosť, na Ferrari sme mali dobrý náskok, no a dnes v pretekoch sme boli opäť silní. Oveľa silnejší, než sme pred víkendom očakávali. To sú dobré správy. Ukazujú, že sme všetko medzi testami urobili správne."

Razom má Bottas na konte 26 bodov a v šampionáte tak až osembodový náskok. Naposledy sme na čele poradia videli fínskeho pretekára pred šiestimi rokmi. "Šampionát som ešte nikdy neviedol," vyceril zuby muž s číslom 77. "Samozrejme, viem, že sú to len prvé preteky v roku. S počítaním dní a štatistikami na tom nie som až tak dobre, ale môžem povedať, že som s tým, ako sa sezóna začala, veľmi spokojný. Máme silný balík."

Súčasťou toho silného balíka je už aj dnešný víťaz. Ako sa mu podarilo počas zimy tak zlepšiť? "Každý rok sa niečo ako človek naučíte. Naučíte sa niečo o sebe, čo vám v príprave vyhovuje a čo nie. Ide o to, ako oddychujete, ako trávite svoj voľný čas, ako a koľko trénujete, ako si naplánujete lety a rôzne ďalšie veci. Tento rok sa snažím všetko optimalizovať. Je ťažké vysvetliť, čo sa cez zimu stalo, no v mojej hlave sa určite niečo zmenilo pri nazeraní na život ako celok, ale i na pretekanie. Dnes som sa v aute cítil dobre. Len na tom záleží."

"Hlavne v tomto športe po podobnom výsledku masívne posilníte svoje sebavedomie. To vás môže hnať. Aj keď sú v každej sezóne ťažšie obdobia, vždy si spomeniete na tie dobré a čerpáte silu z vedomosti, že niečo dokážete. Ako dnes," dodal Fín.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk