F1.sk F1.sk

Dočkáme sa nových tímov? Podľa Liberty majú niektoré strany "vážny záujem"
zdroj: Pirelli Motorsport

Dočkáme sa nových tímov? Podľa Liberty majú niektoré strany "vážny záujem"

Liberty Media si po vstupe do Formuly 1 stanovila okrem iného dva dôležité ciele; pritiahnuť nových výrobcov pohonných jednotiek a nové tímy. Zatiaľ čo motorári nateraz stratili o šport záujem, podľa Chasa Careyho by sa mohlo podariť naplniť aspoň druhý záväzok. Na obzore sú vraj záujemcovia, ktorí to s príchodom myslia vážne.

Či sa tento "vážny záujem" o vstup do F1 prejaví aj v zozname účastníkov šampionátu, podľa Careyho bude závisieť od toho, ako budú vyzerať nové pravidlá. Nové tímy totižto požadujú, aby Formula 1 "predstavila taký koncept, ktorý bude pre nich z pohľadu konkurencieschopnosti a biznisu atraktívny."

"Je to jedným z našich strategických cieľov, chceme spraviť tento šport atraktívnejším pre nových účastníkov," povedal na piatkovej tlačovej konferencii Chase Carey. "Určite je to jednou z položiek pravidiel pre rok 2021. Tie pravidlá budeme musieť pretaviť aj do diskusií. Máme tu niekoľko nových strán — viac na strane tímov ako motorárov —, ktoré prejavili záujem a nadšenie, ak ponúkneme štruktúru, o ktorej si budú myslieť, že im umožní sa do toho pustiť konštruktívnejšie."

Tímy spoznajú nové pravidlá už o pár dní, takže na rokovania so záujemcami by malo ostať ešte dostatok času. Prezident FIA Jean Todt verí, že sa aj podarí nové strany presvedčiť, aby zaplnili štartový rošt F1. Ten bol naposledy plný v roku 2012, keď súťažilo až dvanásť tímov.

"Formula 1 by mala mať dvanásť tímov. Samozrejme, že s tým sú spojené aj problémy, pretože ak máte pri istom prerozdelení peňazí dvanásť tímov, tie by mali nižší príjem. Neboli by šťastné, no taká by mala byť Formula 1," pokračoval Jean Todt, ktorý si však veľmi dobre pamätá na osudy tímov HRT či Virgin. "Je lepšie mať desať silných tímov, čo teraz máme."

So spomínanými výrobcami motorov sa v dohľadnej dobe pohnúť asi nepodarí. Todt už uprostred minulého leta konštatoval, že z ich strany veľký záujem čakať nemožno, za čo môžu predovšetkým komplikované motorové pravidlá.

Zlákať niekoho už na rok 2021 by bolo podľa Todta náročné. "Je to niečo, o čom sme sa s výrobcami motorov veľa bavili. Nenašli sme medzi nimi žiadneho, ktorý by bol ochotný sa zaviazať v krátkodobom, ale ani strednodobom horizonte," dodal.

Najnovšie z kategórie: Jean Todt

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk