F1.sk F1.sk

Horner: Bez Laudu bude Mercedes slabší
zdroj: Red Bull Racing

Horner: Bez Laudu bude Mercedes slabší

V nedeľu sa v Austrálii začne nový ročník Formuly 1. Šéfovi Red Bullu Christianovi Hornerovi je však ľúto, že prvého podujatia sa podľa všetkého nezúčastní odborník Mercedesu Niki Lauda. Ten sa po minuloročných problémoch ešte musí zotavovať.

"Niki je veľká prírodná sila. Dúfam, že sa čoskoro vráti. Musel si prejsť ťažkými vecami, ale je to bojovník. Je neuveriteľný," povedal Horner pre Daily Mail. "Keď sa na to pozerám zvonku, Nikiho absencia je citeľná. Na Totovi to na konci minulej sezóny, keď tu Niki už nebol, bolo vidieť."

"Ak by to bol vyrovnaný boj o titul, Niki by chýbal ešte viac. Veľmi dobre vychádza s jazdcami a veľmi dobrý je aj pri veľkých rozhodnutiach. Bol tam sčasti aj ako barla, o ktorú sa Toto vedel oprieť. Niki má množstvo skúseností a nikdy sa nebál povedať si svoj názor. Má aj dôveru a podporu vedenia Mercedesu. Tím teda bude zatiaľ bez Nikiho priameho vplyvu slabší."

Horner má 45 rokov, ale po Frankovi Williamsovi je druhým najdlhšie slúžiacim šéfom tímu. Skúseností má viac ako dosť a aktuálne má radosť z toho, že si môže vychovávať Maxa Verstappena. Za Lewisa Hamiltona by ho však vraj nevymenil.

"Nie," rázne odpovedal. "Max je budúcnosť. Má len 21 rokov a vyvíja sa. Tak on, ako aj Lewis, sú fenomenálni jazdci. Lewis patrí medzi najlepších v histórii. Max už vyhral veľké ceny a aj keď o titul ešte nebojoval, tak po stránke všestranných schopností, pretekovej sily i rýchlosti má na to, aby s Lewisom išiel rameno pri ramene."

Hornerovi je jasné, že Verstappen vie aj vybuchnúť, čo ukázal v minulom roku v Brazílii, ale podľa neho je to tak dobré. Práve takých ľudí fanúšikovia potrebujú a práve o nich by to malo byť po roku 2020: "Jazdci musia byť hviezdami tejto šou. Z áut musia vystupovať vyčerpaní. V tejto chvíli zohráva technológia až príliš silnú rolu."

Pár slov padlo aj o Berniem Ecclestonovi, pri ktorom Horner povedal jednu zásadnú vec: "Nikdy nehovor nikdy." Pri Berniem to platí vo všetkých ohľadoch a dokonca vraj nemôžeme vylúčiť ani to, že by šport opäť odkúpil.

"Naďalej je v dobrej forme a má blízko k tímom, promotérom i vládam," skonštatoval šéf Red Bullu. "Liberty napravila oblasti, v ktorých bol slabý: budúce technológie a digitálne médiá. Ale po stránke negociovania a vyjednávania zmlúv nie je nikto lepší ako Bernard Charles."

Vráťme sa však k tomuto ročníku. Aký bude? "Boj troch pretekárov, teda Lewisa, Sebastiana a Maxa, by bol perfektný, pričom zozadu sa nahor musia tlačiť aj mladíci," odpovedal Christian Horner. "Môže ísť aj o to, kto bude najefektívnejšie vyvíjať až do prvého decembrového víkendu, teda do posledných pretekov v Abú Zabí. To by bolo skvelé. Ale Ferrari vyštartuje veľmi dobre a dúfam, že nie sme ďaleko za nimi."

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk