F1.sk F1.sk

Potvrdené: Za najrýchlejšie kolo sa bude udeľovať bod
zdroj: Mercedes

Potvrdené: Za najrýchlejšie kolo sa bude udeľovať bod

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) v pondelok večer potvrdila, že počnúc víkendovou Veľkou cenou Austrálie vstúpi do platnosti staronové pravidlo; pretekár, ktorý vo veľkej cene zaznamená najrýchlejšie kolo, dostane dodatočný bod.

"Jeden bod bude udeľovaný jazdcovi, ktorý dosiahne najrýchlejšie kolo pretekov, ale súčasne bude klasifikovaný v top 10," píše FIA. "Bod bude udeľovaný aj konštruktérovi, ktorého jazdec zaznamenal najrýchlejšie kolo."

V stanovisku stojí, že túto zmenu odobrila 7. marca v Ženeve Svetová motoristická rada FIA, aby ju v pondelok potvrdila Strategická skupina F1 i Komisia F1.

"Proces bol ukončený dnes a bol udelený jednohlasný súhlas," konštatuje FIA s nasledujúcim dodatkom: "Táto zmena znamená, že počas sezóny bude rozdaných o 21 majstrovských bodov viac."

Dodajme, že zo stovky podujatí hybridnej éry by dodatočný bod za najrýchlejšie kolo získali len štyria jazdci iných tímov ako Mercedes, Ferrari a Red Bull. Boli by to Fernando Alonso (Maďarsko 2017, šieste miesto), Daniil Kvjat (Španielsko 2016, desiate miesto), Valtteri Bottas (Rusko 2014, tretie miesto) a Sergio Pérez (Rakúsko 2014, šieste miesto). 

V štatistických zápisoch nájdeme aj ďalších pretekárov, ktorí zaznamenali najlepšie kolo, ale v spomínanom období už nikto ďalší neskončil súčasne v top 10.

Uvažovalo sa aj o dodatočnom bode za pole position, ale tento návrh neprešiel.

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk