F1.sk F1.sk

Ricciardo cíti, že Red Bull to hral viac na Verstappena
zdroj: Renault Sport

Ricciardo cíti, že Red Bull to hral viac na Verstappena

Daniel Ricciardo začal svoje pôsobenie vo Formule 1 ako tretí pilot Toro Rosso, aby ho jeho zamestnávateľ následne umiestnil v dnes už neexistujúcom tíme HRT. Stalo sa tak na Veľkej cene Veľkej Británie pre rok 2011, keď mal čerstvých 22.

Teraz má už 29 a začína nové dobrodružstvo v Renaulte. Cíti, že vďaka nazbieraným skúsenostiam môže tím naviesť na správnu cestu. "V Renaulte cítim väčšiu šancu, že by som tak mohol spraviť," povedal Austrálčan v rozhovore pre Sydney Morning Herald. "Prichádzam sem s tým, že ľudia už vedia, aký som, ale na druhej strane má v zásade nepoznajú. Stretávajú ma ako 29-ročného, pričom ľudia v Red Bulle ma stretli ešte ako dvadsaťročného mladíka."

"Nehovorím, že odvtedy ku mne pristupovali ako k dieťaťu, ale tak ma spoznali a skôr je to o tom, aký som zvykol byť a nie o tom, akým som sa stal. Preto cítim väčšiu príležitosť, že práve tu sa mi podarí niečo vytvoriť. Môžem mať šancu viesť tím zložený z povedzme tisícky ľudí, čo je zastrašujúce a vyčerpávajúce súčasne."

Zo slov Ricciarda cítiť, že v tíme to nebolo o ňom, ale pravdepodobne hlavne o Maxovi Verstappenovi. Práve z neho chceli Helmut Marko a spol. spraviť lídra a práve v ňom videli budúceho majstra sveta. V Baku 2018 sa to pri ich vzájomnej havárii do istej miery potvrdilo.

"Nevedel som to dostať z hlavy. Celé tie preteky i to, čo prišlo potom," priznal Ricciardo. "Aj toto zohralo rolu v mojom rozhodovaní. Potom som sa v tíme už nikdy necítil rovnako. Keď som do neho vrazil, časť zo mňa mala pocit, že 'zaslúžili ste si to, bolo to fiasko' (použil slovo shitshow, pozn. red.). Ak by sme v tom boli naopak, ak by som bol ja vpredu a pri brzdení sa dvakrát pohol, tak by to riešili rovnako? Neustále sa mi vracala táto otázka."

"Tím k nám pristupoval tak, že v danej situácii sme boli obaja rovnako vinní. Ale podľa mňa vo svojom vnútri vedeli, že to bola ich chyba a Maxova chyba. Veľa vecí sa vo mne neuložilo dobre."

V ďalšej časti rozhovoru pretekár z Perthu priznal, že dostával rovnakú výbavu ako Verstappen a v tom problém nebol. "Nebolo to tak, že by Max dostal lepšie alebo novšie predné krídlo. Ale veľmi skoro spravil to, že tímu sa upísal na dlhú dobu a uzavrel veľkú zmluvu. Odvtedy som cítil, ako tím zmýšľa: 'Vložil do nás viac dôvery ako ty, pričom ty tak dlho negociuješ'."

"V Red Bulle si možno mysleli, že aj tak nikde neodídem, ale to podľa mňa nie je správny prístup," hovoril ďalej Daniel Ricciardo, podľa ktorého toto všetko v konečnom dôsledku viedlo k nutnosti jeho odchodu. "Možno tam už nebola tá potrebná láska..."

"Ale nepozerám sa na to všetko zle, dosiahol som tam všetky svoje formulové míľniky. V Red Bulle to bolo každý rok o tom, že toto už bude náš rok: potom je prirodzene väčšie riziko, že ostanete sklamaní. Ja som tam prišiel hneď po tom, ako získali štyri tituly. Pochopiteľne som si myslel, že budem mať majstrovské auto, ale počas piatich rokov som ho nemal. Z tohto pohľadu teraz idem do menšieho rizika... máme väčší priestor pre rast," dodal Daniel Ricciardo.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Magazín

Pozri viac