F1.sk F1.sk

Brawn si uvedomuje potrebu siahnuť na gigantický finančný bonus Ferrari
zdroj: Scuderia Ferrari

Brawn si uvedomuje potrebu siahnuť na gigantický finančný bonus Ferrari

Ross Brawn na štvrtkovom stretnutí s novinármi, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti premiéry nového seriálu z dielne Netflixu, hovoril aj o "prize money".

V priebehu tohto týždňa sme vás už informovali o tom, že Ferrari dostane od Manažmentu F1 až 205 miliónov dolárov, majstrovský Mercedes 177 miliónov, ale taká Alfa Romeo len 56 a Toro Rosso iba 52 miliónov dolárov.

Rozdiely medzi veľkými a malými sú obrovské, pričom Ferrari za svoju pozíciu vďačí hlavne vyjednaným bonusom. Za dlhotrvajúcu príslušnosť k športu dostáva 73 miliónov a za konštruktérske tituly 41 miliónov ročne, pričom najslabšie stajne nemajú nárok na nič takéto.

Majitelia Formuly 1 zo spoločnosti Liberty Media už pracujú na novej štruktúre delenia príjmov, pričom Ferrari by po novom malo dostať menej. Scuderia by mala inkasovať bonus vo výške 40 miliónov dolárov, ku ktorému budú ešte prirátané peniaze za umiestnenie v šampionáte - na tieto zdroje však majú nárok rovnako aj ostatní.

"Kým budeme mať takúto neférovú distribúciu príjmov, tak nikdy neprilákame nové tímy," povedal Ross Brawn. "Ferrari si to uvedomuje. Budú tvrdo bojovať o to najlepšie, čo si vedia vyjednať, ale v snahe o nájdenie riešenia zohrá svoju rolu aj logika."

Dnes je to tak, že ak by Ferrari skončilo aj posledné, tak vďaka bonusom dostane 114 miliónov, vďaka splneniu pravidla, že v posledných troch sezónach dvakrát skončilo v top 10 ďalších 35 miliónov a za posledné miesto by si pripísalo ešte 15 miliónov. Ak by teda Scuderia bola najpomalšia, na účet by jej prišlo 164 miliónov!

"Medzi dvoma či troma top tímami a zvyškom roštu je veľká disparita," hovoril ďalej Brawn. "Máme tu skupinu tímov, ktoré môžu skončiť aj posledné, ale aj tak by získali viac, ako iná stajňa, ktorá by získala titul."

Také Toro Rosso by za titul získalo 66 miliónov dolárov a 35 miliónov by dostalo za splnenie podmienky, že v posledných troch sezónach dvakrát skončilo v top 10. Zinkasovalo by 101 miliónov, pričom to isté platí aj pre Renault, Haas, Racing Point a Alfu Romeo.

Williams má k tejto sume vyjednaný bonus vo výške 10 miliónov, McLaren 33 miliónov, Red Bull 71, Mercedes 76 a Ferrari 114 miliónov.

"Určite si musíme uvedomiť dôležitosť a históriu Ferrari, ako aj unikátne miesto, ktoré v tomto športe má. Súčasne však musíme nájsť akýsi balans medzi ich uznaním a slušnou pozíciou ostatných," dodal Ross Brawn.

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk