F1.sk F1.sk

Podľa Domenicaliho mala aféra dieselgate vplyv aj na príchod VW do F1
zdroj: Scuderia Ferrari

Podľa Domenicaliho mala aféra dieselgate vplyv aj na príchod VW do F1

Formula 1 potrebuje na rošte viac automobiliek, taká je súčasná téza. Klasickými továrenskými tímami sú v súčasnosti Mercedes, Ferrari a Renault. Vzhľadom na zázemie, rozpočet a najnovšie i nezávislého dodávateľa motorov však do tejto skupiny zaiste patrí aj Red Bull.

Stále je to však menej ako polovica z celkového počtu tímov. V elektrickej Formule E pritom súťaží Jaguar, Audi, Nissan, DS, NIO a BMW. Od budúcej sezóny sa definitívne pripojí aj Mercedes a Porsche. Vzhľadom na to, že aj vo Formule 1 sa odohráva obrovské množstvo vývoja, ktoré sa raz dostane aj do civilnej dopravy, by bolo logické, keby sa pripojila ďalšia automobilka. Svojho času sa špekulovalo napríklad o koncerne Volkswagen. Avšak stále veľa nejasností ohľadne pravidiel platných od roku 2021 znamená, že o tom môžeme len špekulovať.

K tejto možnosti sa vyjadril aj bývalý boss Scuderie Ferrari Stefano Domenicali, ktorý momentálne pracuje ako šéf automobilky Lamborghini. Tá patrí do koncernu Volkswagen, ktorý vlani čelil obrovskému škandálu s emisiami, ktorý vošiel do histórie pod prezývkou „dieselgate“. Aj toto bol podľa Domenicaliho faktor, ktorý uťal ambície VW na vstup do F1.

„Po všetkých tých udalostiach sa Volkswagen Group rozhodla investovať do Formuly E, ako prostriedku vývoja veľmi perspektívnej technológie,“ povedal Domenicali, ktorého slová cituje portál Grandprix.com. „Samozrejme by som sa rád jedného dňa vrátil do Formuly 1, ale dnes na to nie je vhodná doba.“

Rodák z Imoly dostal otázku aj na blízku perspektívu tímu Ferrari. „Čaká ich skvelá sezóna a majú veľmi konkurencieschopné auto. Viac by som však o tom hovoriť nechcel,“ dodal tajomne. Rovnako sa postavil aj k otázke na nového šéfa Ferrari Mattiu Binotta.

„Bolo by nesprávne komentovať spoločnosť, ktorá má v mojom srdci tak pevné miesto. Mattiovi môžem popriať len to najlepšie. Je to dobrý priateľ a v posledných rokoch získal skvelú povesť,“ povedal.

Najnovšie z kategórie: Stefano Domenicali

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk