F1.sk F1.sk

Alexander Albon musel pred premiérou prečítať veľa kníh
zdroj: Toro Rosso

Alexander Albon musel pred premiérou prečítať veľa kníh

Ozajstný nováčik vo Formule 1. Alexander Albon bol jediným súťažným pilotom sezóny 2019, ktorý prvýkrát sedel v aute až počas barcelonských testov. Nebolo teda ľahké sa naučiť všetko potrebné. Britsko-thajský pilot sa však už nevie dočkať premiéry.

Počas testov niekoľkokrát spomenul, že si na neuveriteľnú zložitosť technológie stále úplne nezvykol. Množstvo tlačidiel na volante, schopnosť ovládať každú drobnosť s čo najmenšou pomocou inžiniera. V tomto smere mal oproti ostatným nováčikom nevýhodu. George Russell, Lando Norris či Antonio Giovinazzi už majú na opasku početné skúsenosti ako na trati, tak na simulátore.

„Pri vysokej, strednej i nízkej rýchlosti je auto viac menej  konzistentné. Nebol som nijak prekvapený. Dôvera je tak naozaj dobrá,“ pochvaľoval si Albon novú „kanceláriu“ pre Autosport. „Neexistuje žiadna konkrétna oblasť, na ktorú sa potrebujeme zacieliť, ale musíme auto jemne doladiť.“

„Myslím, že už prvý deň testov sme mali dobrý základ. Odvtedy sme už len skúšali veci a sledovali, ako pracujú.“

Albonovi nedalo si zažartovať o tom, koľko toho pred prvým nasadnutím do auta musel načítať. „Množstvo kníh. Ani som tomu nechcel veriť,“ smeje sa rodák z Londýna. „Veľa strán len o volante. Pre celkovú rýchlosť je to však dôležité. Za tým všetkým totiž stojí množstvo technológie, takže je dobré sa s ňou oboznámiť.“

Albon
sa skvelo predviedol v minulej sezóne Formuly 2, a to napriek tomu, že nemal k dispozícií dostatok rozpočtu, aby si zaplatil celú sezónu. Pôvodne mal v ročníku 2019 pretekať vo Formule E, no veci sa vyvinuli veľmi rýchlo a napokon skončil na mieste, o ktorom celé tie roky sníval, vo Formule 1.

„Skutočne tomu stále neverím. Uverím, až keď sa postavím na štart,“ hovorí Albon pred Veľkou cenou Austrálie. „Nie je to najľahšia trať, musíte tam mať oči na stopkách, no už sa nemôžem dočkať,“ hovorí na margo blížiaceho sa víkendu v Albert Parku.

Najnovšie z kategórie: Alex Albon

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk