F1.sk F1.sk

Jos Verstappen dúfa, že Max skončí medzi trojicou najlepších pretekárov sezóny
zdroj: Red Bull

Jos Verstappen dúfa, že Max skončí medzi trojicou najlepších pretekárov sezóny

Jos Verstappen si bol na vlastné oči pozrieť testy v Barcelone. Z pohľadu Red Bullu Racing podľa neho prebiehali v pohode a všetko sa vyvíjalo dobre, situáciu však narušila nehoda Pierra Gaslyho: "Potom už tá nálada nebola až taká dobrá, ale myslím si, že Max je s vývojom vecí spokojný a toto je pozitívne."

Bývalý holandský pretekár sa zamýšľal aj nad tým, že testy sú dnes výrazne obmedzené. Príliš veľkú hlavu si však z toho nerobil. "Tímy vždy nájdu spôsob, ako testovať," pripomenul v rozhovore pre verstappen.nl. "Namiesto testov na trati využívajú simulátor. Práve tam nastavujú auto. Istým spôsobom sa teda nič nezmenilo. Max sedel v stredu v aute, okamžite na to zamieril na simulátor a porovnával. Toto je budúcnosť."

Max Verstappen do minulej sezóny nevstúpil práve najlepšie, ale podľa jeho otca nešlo o žiadnu krízu. Po Monaku sa však s ním otvorenejšie porozprával a už to bolo lepšie. "V druhej polovici ročníka bol veľmi silný, ale na to, aby mohol dosiahnuť dobré výsledky, musel riskovať. Nuž a keď riskujete, môže sa stať čokoľvek. Je omnoho jednoduchšie štartovať z prvého radu - vtedy riskovať nepotrebujete. Zvládal to však fakt dobre. No a po stránke predbiehania je Max najlepší."

Jos Verstappen naďalej nebude navštevovať všetky podujatia, ale svojmu synovi bude vždy k dispozícii. "Nemusím mu hovoriť, čo má robiť," zdôraznil. "To vie lepšie ako ja. Ide tu len o maličkosti. Nebudem mu hovoriť, čo má robiť, ale poviem mu to, čo vidím. A to je viac ako dosť."

Dvadsaťjedenročný mladík má už teraz obrovské množstvo fanúšikov. V Belgicku sú celé tribúny tradične oranžové a aj do Rakúska chodieva viac ako 10 000 Holanďanov. 

"V prvom rade preto, lebo je mladý, ale okrem toho je aj spektakulárny. Je to normálny chlapec, ktorý povie, čo si myslí a ľudia si to podľa mňa vážia. Veci vždy pomenuje tak, ako sa majú. Na trati sa navyše stará o akciu, čo sa ľuďom páči. Jeho fanúšikov stretávame všade na svete a keď začne vyhrávať ešte častejšie, tak ich bude ešte viac."

Zaujímavé slová padli aj pri spomienkach na ich spoločné motokárové obdobie. Bolo veľmi intenzívne. "Bolo to super obdobie, ale nemyslím si, že by som niečo také dokázal zvládnuť ešte raz. Dali sme do toho obrovské množstvo energie. S Maxom sme sa o tom nedávno rozprávali a povedal mi: "Otec, dali sme do toho toľko, že ešte raz by som to nezvládol...' Bolo to nádherné obdobie, ale som rád, že dnes je to tak, ako to je," skonštatoval Verstappen starší.

A čo ciele pre rok 2019? "Cieľom je pochopiteľne stať sa majstrom sveta, ale musíme ostať realisti. S Hondou nás čaká len prvý rok. Povedzme, že úspešná sezóna bude vtedy, ak v šampionáte skončí medzi najlepšou trojkou a vybojuje pár víťazstiev."

"Som presvedčený o tom, že raz to zvládnu. V správny čas treba byť v správnom aute. Sme na tom správnom mieste. Keď sa pozriete na to, ako Honda začala spoluprácu s Red Bullom, je to fakt pozitívne. Tešíme sa na to. Vieme, že keď začne Honda vyhrávať, ožije celé Japonsko. Prežili ťažké časy. Dúfam, že to bude čoraz pozitívnejšie a podarí sa im splniť to, kvôli čomu tu sú," dodal Jos Verstappen.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk