F1.sk F1.sk

Tímy jazdia tak veľa, že im nestačia pridelené počty pneumatík
zdroj: Pirelli Motorsport

Tímy jazdia tak veľa, že im nestačia pridelené počty pneumatík

Tímy Formuly 1 dostali pre tento rok pre testovacie účely 110 sád pneumatík. Na prvý pohľad je to pomerne vysoké číslo, ale pozor: okrem ôsmich dní predsezónnych testov zahŕňa aj testy, ktoré sa uskutočnia v priebehu sezóny. Štyri dni nás čakajú počas ročníka a dva po jeho skončení v Abú Zabí.

Keď si uvedomíme, že najlepšie stajne dokážu za deň odjazdiť aj 170 kôl, ukazuje sa, že počty gúm nie sú postačujúce. Aj preto si niektoré tímy ako Mercedes nominovali hlavne tvrdšie sady, s ktorými toho dokážu odjazdiť viac.

"Autá sú dnes dosť spoľahlivé a vedia odjazdiť veľké množstvá kilometrov," povedal technický riaditeľ Renaultu Nick Chester pre RaceFans. "Na konci popoludnia si uvedomíte, že vám sady jednoducho dochádzajú."

Možno aj preto ukončilo Ferrari niektoré svoje testovacie dni predčasne. Vtedy sme sa tomu čudovali, ale nedostatok pneumatík by to mohol vysvetľovať.

"Niektoré použité zmesi sa pokúšame istým spôsobom recyklovať a dostať z nich čo najviac," pokračoval Chester. "Avšak dostaneme sa do bodu, keď sme z nich dostali už v zásade všetko."

Do budúcnosti bude podľa všetkého potrebné uvažovať o väčšom počte kusov. "S Pirelli sme o tom ešte nediskutovali, ale mohli by sme dostať viac sád. Ak by sme ich v budúcoročných zimných testoch mali viac, mohli by sme odviesť viac práce. Absolvovali by sme viac reprezentatívnych jázd," skonštatoval Nick Chester.

Aj technický riaditeľ Williamsu Paddy Lowe priznal, že situácia nie je jednoduchá. V tíme sa vždy diskutuje o tom, čo by bolo dobré spraviť. "A nikdy nemáme dosť času ani pneumatík na to, aby sme spravili všetko, čo chceme," usmial sa.

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk