F1.sk F1.sk

Ferrari vraj matným lakovaním ušetrilo až tri kilogramy
zdroj: Twitter/Mission Winnow

Ferrari vraj matným lakovaním ušetrilo až tri kilogramy

Ferrari vstúpilo do ročníka 2019 s matným lakovaním. Jeho šéf Mattia Binotto povedal, že tímu sa takto podarilo ušetriť niekoľko stoviek gramov. Bývalého prezidenta Ferrari Lucu di Montezemola to nenadchlo, pretože Ferrari má podľa neho vyzerať inak. Ale ak to povedie k víťazstvu, budú mať kompetentní odpustené.

"Ferrari v tomto roku po stránke váhy auta poriadne zabralo," povedal technický odborník Gary Anderson pre Motorsport-Total.com, podľa ktorého Scuderia mohla ušetriť až tri kilogramy. Teoreticky sa dalo aj viac, ale to by už nebolo Ferrari: "Z hľadiska váhy by bolo najideálnejšie dať tam čo najviac matnej čiernej."

S matnou farbou sa predstavuje aj Red Bull Racing, ktorý bol v tomto smere priekopníkom. Aj táto "maličkosť" ukazuje, aké detaily vo Formule 1 rozhodujú. Výkon sa hľadá v každej, čo i len najmenšej, oblasti.

Anderson pripomenul aj to, že nové auto Racing Pointu má na sebe naopak veľa kilogramov farby. "Auto je pekné, ale na niečo také potrebujete veľmi veľa farby," pokračoval Severný Ír, ktorý si zaspomínal na svoje pôsobenie v Jordane a na vtedajšiu žltú farbu: "Len na lakovanie sme potrebovali sedem kilogramov farby. A to je veľa."

Spomínaného odborníka zaujal na Ferrari aj nový "airbox", teda otvor na vstup vzduchu nad hlavou jazdca. Je menší a má trojuholníkový tvar. "Pravdepodobne si všimli, že cez bočnice dokážu dovnútra dostávať dostatočne veľké množstvo vzduchu."

Aj týmto krokom sa dala ušetriť váha, ale Anderson poskytol ešte jeden typ. "Ak spravíte každú skrutku, ktorú v aute máte, o milimeter kratšou, tak viete odrazu ušetriť jeden a pol kilogramu," dodal.

Najnovšie z kategórie: Gary Anderson

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk