F1.sk F1.sk

Okruh v Austine možno príde o dotáciu od miestnej vlády
zdroj: Force India

Okruh v Austine možno príde o dotáciu od miestnej vlády

Circuit of the Americas sa od roku 2012, kedy bol do kalendára F1 zaradený po prvýkrát, teší veľkej popularite. Podobne, ako nedávne problémy Veľkej ceny Mexika, aj okruh v Austine však čelí nepriazni mocnárov. Miestna vláda v Texase totiž podľa medializovaných informácií odmieta uhradiť dotáciu za rok 2018.

Veľká cena Spojených štátov amerických je neodmysliteľnou súčasťou kalendára F1. Organizovala sa celkovo už 48-krát. Súčasný domov, hlavné mesto štátu Texas, je obľúbeným miestom najmä úradujúceho šampióna. Lewis Hamilton dokázal v USA vyhrať celkovo šesťkrát, prvýkrát ešte v roku 2007, kedy bol jej dejiskom Indianapolis. Je tiež najúspešnejším jazdcom histórie Veľkej ceny Spojených štátov.

Teraz čelí Austin problémom. Štát Texas, lepšie povedané jeho vláda, odmietla uvoľniť prostriedky na financovanie podujatia za rok 2018. Stalo sa tak vôbec po prvýkrát za sedem rokov. Systém dotovania totiž funguje tak, že miestna vláda uhrádza podporu až po podujatí. Od roku 2012 dostávali organizátori dotáciu vo výške asi dvadsať miliónov dolárov. Príspevok za rok 2018 však zatiaľ nedorazil.

Odôvodnenie úradov je viac ako zaujímavé. Organizátori totiž porušili svoju povinnosť a k 19. septembru 2018, teda mesiac pred podujatím, nezaslali vláde „plán zabránenia obchodovania s ľuďmi“, ako píše Autosport. Nesplnenie tejto právnej povinnosti je pre úradníkov dostatočným dôvodom, aby zastavili dotáciu pre Circuit of the Americas za posledné podujatie.

Aby sme to aspoň trochu objasnili. Autority štátu sa snažia na svojom území obmedzovať, resp. lepšie kontrolovať prostitúciu, teda najmä tú nelegálnu. Tá je pri týchto hromadných akciách v zásade kľúčová. Zákon teda hovorí, že každý organizátor podobného podujatia musí úradom predložiť svoj plán, inak nemá nárok na úhradu financií z verejných zdrojov.

„Texas a COTA majú produktívne partnerstvo, ktoré malo obrovský prínos pre mesto Austin a štát ako taký. Naše úrady už pracujú s okruhom na budúcoročnom podujatí,“ uviedol hovorca guvernéra Texasu. Na druhej strane však hovorí, že zákon hovorí jasne a COTA si v tomto smere nesplnilo svoju povinnosť.

Organizátori sa však bránia. Podľa ich názoru si svoje povinnosti splnili do bodky ešte v apríli. Vtedy totiž svoj plán v súlade so zákonom zaslali, a to pred Veľkou cenou USA Moto GP. „Tento plán je platný pre celú sezónu 2018,“ uviedol výkonný viceprezident COTA Rick Abbott. Ten zostáva optimistický, dúfa, že sa všetko vysvetlí a okruh svoje peniaze dostane.

„V roku 2017 nám bola úhrada vyplatená až desať mesiacov po podujatí. Veríme, že problémy s rokom 2018 sa nám podarí vyriešiť.“ Štát pritom plánuje pokračovať v dotovaní podujatia aj pre rok 2019, ak si organizátori splnia svoje „byrokratické“ povinnosti.

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk