F1.sk F1.sk

Pérez nevidí budúcnosť domácej veľkej ceny ružovo
zdroj: Racing Point

Pérez nevidí budúcnosť domácej veľkej ceny ružovo

Sergio Pérez je momentálne jediným mexickým pilotom na štartovom rošte. Popularita motoršportu mala v jeho domovine stúpajúcu tendenciu, čo bola vzhľadom na obrovskú populáciu dobrá správa aj pre Formulu 1. Pilot Racing Pointu sa však obáva, že je to všetko v ohrození.

Podujatie totiž má s Liberty Media kontrakt len do roku 2019. Na jeho predĺženie je nevyhnutná podpora mexickej vlády, ktorá domácu veľkú cenu silno dotuje, no svoj podiel plánuje ukončiť. To by znamenalo zrejme definitívny koniec Veľkej ceny Mexika na dlhé roky.

„Nevyzerá to dobre,“ povedal Pérez pre Motorsport.com. „Veríme v nejaké dobré správy v nasledujúcom období. Myslím, že pre Mexiko je veľmi dôležité udržať veľkú cenu.“

„Pre Formulu 1 je to skvelé miesto. Posledné štyri preteky boli podľa mňa úžasnou udalosťou. Svoju veľkú cenu chce veľa krajín, takže ak o tú svoju prídete, je podľa mňa veľmi ťažké sa do kalendára vrátiť. Stálo nás to veľa námahy dostať sa tam, ak o miesto prídeme, bude to zrejme úplný koniec,“ hovorí Pérez.

„Myslím, že by sme museli čakať ďalších 30 alebo 50 rokov. Pre krajinu je to veľká reklama, takže by to bola naozaj škoda.“

Medzi Pérezových sponzorov patrí aj mexický miliardár a jeden z najbohatších ľudí na svete, Carlos Slim. Najmä jeho podpora umožnila Checovi pomerne rýchly vstup do Formuly 1. Telekomunikačný magnát patrí k najväčším mecenášom podujatia. Pérez sa samozrejme pozná aj s organizátormi domácej veľkej ceny.

„Som s nimi v kontakte,“ potvrdil. „Keď mám byť ale úprimný, skôr ako Mexičan, než pilot Formuly 1. Ako občan našej krajiny naozaj chcem, aby bolo Mexiko po celom svete známe z tej pozitívnej stránky.“

Dostanú ale organizátori nejakú alternatívnu podporu? Keď totiž nechce pomôcť vláda, musia hľadať prostriedky inde. „Nemám tušenia,“ pokrútil hlavou pilot tímu Racing Point. „Neviem, či sa nájde nejaká iná cesta.“ Pérez sa obáva, že strata podujatia negatívne poznačí celý motoršport v tejto vyše 100-miliónovej krajine.

„Je to zaujímavé najmä pre mladú generáciu. Asi 15 rokov pred zaradením Veľkej ceny Mexika som pretekal výhradne v zahraničí. Takže to bude veľká škoda, ako pre šport, tak pre Mexiko ako také,“ uzavrel Pérez.

Najnovšie z kategórie: Sergio Pérez

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk