F1.sk F1.sk

Rosberg očakáva skončenie dominancie Mercedesu
zdroj: TASR/AP

Rosberg očakáva skončenie dominancie Mercedesu

Od zavedenia hybridných pohonných jednotiek v roku 2014 pozná svet Formuly 1 len jedného konštruktérskeho šampióna, tím Mercedes. Ten však svoje dominantné postavenie postupne strácal. Nové pravidlá platné od roku 2019 by podľa názoru bývalého pilota tímu Nica Rosberga, mohli dať definitívnu bodku za hegemóniou strieborných.

Majster sveta z roku 2016 sa domnieva, že nadvláda Mercedesu nad hybridnou érou sa v tomto roku skončí. Nemecká automobilka dominuje Formule 1 od začiatku hybridnej éry v roku 2014. Ich motory V6 nenašli za päť sezón konkurenciu, preto sa z titulu majstra sveta mohol štyrikrát tešiť Lewis Hamilton a raz Nico Rosberg.

Od roku 2019 ale začínajú platiť nové aerodynamické pravidlá, ktorých cieľom je okrem iného vyrovnať štartové pole a tiež trochu skomplikovať situáciu tímom z čela. Účelom nových konštrukcii bude zjednodušiť prenasledovanie monopostov, čo uľahčí predbiehanie a zlepší celkovú šou.

Kým zmeny regúl v roku 2017 dokázal Mercedes ustáť, tak po dvoch sezónach bude ich situácia o niečo komplikovanejšia. Predvlaňajší technologický náskok bol totiž omnoho väčší, a predsa sa Ferrari a neskôr aj Red Bull dokázali „strieborným šípom“ takmer vyrovnať.

Rosberg
si myslí, že posledné zmeny pravidiel ukončia hegemóniu šampiónov z rokov 2014 až 2018. „Tento rok začne kvôli pravidlám všetko zase od nuly,“ povedal agentúre DPA. „Hádam, že Mercedes už nebude dominantnou silou na štartovom rošte. Už sa teším, ako to celé bude vyzerať.“

Šampión z roku 2016 očakáva najmä vzostup Red Bullu, ktorý naštartuje spolupráca s Hondou. Na druhú stranu, Sebastian Vettel a celé Ferrari bude pod obrovským tlakom.

„Samozrejme, že tlak bude veľmi veľký. V posledných dvoch rokoch mali šance, ktoré nevyužili,“ povedal Rosberg, ktorý tiež veľmi počíta s novým Vettelovým kolegom. „Som si istý, že nás čaká ohromná zábava, pretože ten chlapec vie šliapať na plyn. Je na inej úrovni ako Kimi, ktorý bol jasnou dvojkou. Leclerc je na ceste do pozície tímovej jednotky a bude vzrušujúce sledovať, ako si s tým Sebastian poradí.“

Pod väčším tlakom by sa však podľa Rosberga mal ocitnúť aj jeho bývalý kolega, Lewis Hamilton. Dvojka Valtteri Bottas má šancu vrátiť sa späť. Kým vlani nevyhral jediné preteky, v tomto roku to už môže byť o inom.

„Ak sa mu vydarí štart do sezóny, Lewis môže stratiť časť motivácie, čo sa mu niekedy stáva. Veľa sa toho môže zmeniť,“ mieni Rosberg.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk