F1.sk F1.sk

Niektorým pilotom budú na predsezónnych testoch chýbať nové prilby
zdroj: FIA

Niektorým pilotom budú na predsezónnych testoch chýbať nové prilby

Výsledkom niekoľkoročnej práce FIA v oblasti ochrany hlavy pilota sú nové štandardy prilieb. Niektorí výrobcovia však ešte nestihli pripraviť vyhovujúce špecifikácie, čo pre istú skupinku jazdcov znamená, že na predsezónnych testoch budú musieť jazdiť s nevyhovujúcimi prilbami.

Vo Formule 1 sú dnes používané produkty štyroch značiek: Stilo, Bell, Schubert a Arai. Všetky boli zapojené do vývoja nového štandardu 8860-2018. Podľa informácií Autosportu si však všetky úlohy stihli splniť len inžinieri firmy Stilo, ktorých produkty používajú Valtteri Bottas a Lance Stroll.

Zvyšní dodávatelia zatiaľ prešli testami len pri niektorých veľkostiach prilieb, Arai dokonca nemá zelenú pri žiadnej. Doteraz splnil len časť predpísaných testov a pred začiatkom barcelonských jázd zvyšok ani nestihne. Očakáva sa, že homologizácia prebehne až pred VC Austrálie. Prilby Arai počas veľkých cien používajú Sebastian Vettel, Max Verstappen, Daniel Ricciardo a Pierre Gasly.

Zostávajúca časť štartového roštu sa spolieha na prilby Bell a Schubert, no tieto firmy si splnili svoje povinnosti len pri niektorých konkrétnych veľkostiach. Momentálne preto nie je jasné, ktorí piloti ešte môžu mať problém s ochranou hlavy.

Požiadavky na prilby použité v rámci predsezónnych testov nie sú presne definované, čo by malo umožniť používať i nehomologizované produkty. Či sa jazdci rozhodnú radšej zostať pri vlaňajších verziách alebo nasadia neschválené kusy, zatiaľ nevedno.

"Prototyp nového modelu už bol dodaný. Ešte nie je oficiálne homologizovaný, ale naše interné testy zaručujú kvalitu produktu," stojí vo vyhlásení firmy Arai.

Najnovšie z kategórie: Testy

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk