F1.sk F1.sk

Motor Renaultu dosiahol "značný" pokrok, takú zimu vraj ešte nemal
zdroj: Renault Sport

Motor Renaultu dosiahol "značný" pokrok, takú zimu vraj ešte nemal

Ohľadom pomeru jednotlivých pohonných jednotiek ešte nič nevieme, no v Renaulte sú so svojou prácou spokojní. Šéf tímu tvrdí, že sa motorárom z Viry podarilo premeniť potenciál, ktorý minulý rok objavili po predstavení najnovšej špecifikácie agregátu.

"Žiadne čísla, ale je to značné," pochválil zlepšenie motora v odpovedi na otázku Autosportu Cyril Abiteboul. Do konkrétností však zachádzať nechcel: "Nepoviem viac ako to, že je to náš najväčší zisk od príchodu šesťvalcových motorov."

Red Bull nebol s doterajšími pokrokmi Renaultu príliš spokojný, preto sa rozhodol zariskovať a stať sa továrenským tímom s podporou Hondy. Je otázne, či by spravil lepšie, keby zotrval s francúzskym dodávateľom motorov, no jedno je isté: minulý rok Renaultu značne pomohol pri vývoji a teraz z toho nemôže ťažiť.

"Je to skoro nové a posúva ďalej koncept, ktorý sme predstavili a úspešne otestovali s Red Bullom," vysvetlil rodák z Paríža. Hovorí o C-špecifikácii, ktorú v priebehu minulej sezóny nasadil Red Bull, aj keď jej spoľahlivosť mala ďaleko od dokonalosti. Keby sa v Red Bulle rozhodli neotestovať novú verziu, Renault by mal len veľmi málo údajov z ostrej prevádzky. "Je to OK, pretože máme dostatok informácií a spätnej väzby z toho, že sme ju nasadili v Red Bulle. S tohtoročným motorom sme to posunuli oveľa ďalej."

Teraz už len v tom pokračovať. "Najdôležitejšie je neprestávať. Nespomaľovať proces, ktorý sme začali. Už tri roky je zrejmé, že sa pekne postupne posúvame. Je to dobré na trati i v továrni. Nechcem povedať nič, čo by to mohlo ohroziť."

"Aby tento progres mohol pokračovať, potrebujeme niekoľko úspešných príbehov. Jeden úspešný príbeh bol naše minuloročné polepšenie si v šampionáte." Renault v porovnaní s rokom 2017 viac ako zdvojnásobil počet majstrovských bodov a obsadil štvrté miesto. "Myslím si, že je fér povedať, že väčší úspech bude potrebovať viac času. Je to zrejmé. Sme skromní a dosť veľkí profesionáli na to, aby sme to vedeli. Myslím si však, že je dôležité mať aj pár zábleskov alebo demonštrácií toho, že naše ambície sú správne."

"Rád by som chcel veriť tomu, že môžu prísť práve zo strany nášho motora, kde sme mali veľmi, veľmi silnú zimu. No a po stránke šasi, v Enstone, máme dané štruktúry, ale tiež nám bude chvíľu trvať, kým dokážu postaviť víťazný monopost," dodal Abiteboul.

Najnovšie z kategórie: Cyril Abiteboul

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk