F1.sk F1.sk

Podľa Jackieho Stewarta sú piloti čoraz nerozvážnejší
zdroj: Pirelli Motorsport

Podľa Jackieho Stewarta sú piloti čoraz nerozvážnejší

Nie všetci sú si istí tým, že neustále zvyšovanie bezpečnosti je pre Formulu 1 len dobré. Piloti by vraj mali akceptovať, že s motoršportom je úzko späté aj riziko. Podľa Jackieho Stewarta však už dnešná generácia stráca pocit akéhokoľvek ohrozenia, kvôli čomu začína byť na trati nerozvážna.

"Motoršport — predovšetkým Formula 1 — sa stal oveľa bezpečnejším," konštatuje pre motorsport-total.com Jackie Stewart, ktorý zažil nebezpečné šesťdesiate a sedemdesiate roky. Počas svojho života sa musel rozlúčiť s mnohými kolegami, ktorí prišli o život len pár zákrut pred alebo za jeho monopostom.

Do pretekov preto bolo treba ísť s rozumom. Dnes to vraj už nie je životne dôležité a jazdci sa tak "pravidelne dostávajú do situácií, kde je kolízia takmer nevyhnutná". Agresívnym pilotom sa však nič nestane — monopost dnes dokáže každého spoľahlivo ochrániť.

"Za posledných pár rokov sa len málokedy objavila situácia, že v prvom kole alebo v prvej zákrute nedošlo ku kontaktu aspoň dvoch monopostov," pripomína Stewart. "V minulosti to však mohlo vyústiť vo vážne zranenie alebo dokonca smrť."

Dnes už tímy akceptujú, podľa Stewarta až "očakávajú", že v priebehu sezóny príde aj na kolízie. "Kedysi to tak nebolo," podotýka a navrhuje, aby stajne aspoň razantnejšie trestali pilotov, ktorí nepremysleným konaním stratia majstrovské body. Piloti by vraj pri takom prístupe mohli začať opäť premýšľať.

Najnovšie z kategórie: Stewart Jackie

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk