F1.sk F1.sk

Liberty prišla o veľkú zmluvu s beIN, môže za to jej ležérny prístup k pirátskemu vysielaniu
zdroj: Toro Rosso Content Pool

Liberty prišla o veľkú zmluvu s beIN, môže za to jej ležérny prístup k pirátskemu vysielaniu

Rozpočet Liberty Media dostal pomerne veľkú ranu. Prišla totižto o zmluvu s doterajším vlastníkom práv pre Blízky východ a severnú Afriku. Tá má podľa analýz tvoriť až sedem percent celkových príjmov Liberty z vysielania.

Za všetko môže pirátske vysielanie priamych prenosov Saudsko-arabskou televíziou BeoutQ.

"Formula 1 berie porušovanie práv intelektuálnych vlastníkov veľmi vážne, momentálne prešetrujeme celý problém a tých, ktorí sú doň zapletení. Podnikneme príslušné kroky," vyjadrila sa Liberty Media v júni minulého roka, keď sa v médiách objavili informácie o tom, že BeoutQ vysiela preteky Formuly 1 bez platnej licencie.

Zdá sa však, že aj napriek vyhláseniu nebolo vedenie F1 v tejto veci dostatočne aktívne. Preto sa beIN Sports rozhodol súčasnú zmluvu nepredĺžiť. Tom Keaveny, výkonný riaditeľ skupiny beIN, vysvetľuje svoje kroky takto: "To, či držitelia práv zasiahnu proti pirátstvu BeoutQ a spravia všetko preto, aby porazili túto obrovskú krádež ich práv, bol kritickým faktorom pri predkladaní našej ponuky."

"Platíme enormne veľké čiastky za vysielacie práva, no prirodzeným dôsledkom pirátstva Saudskej Arábie je to, že tieto práva nemôžu byť ochránené. Preto za ne v budúcnosti budeme platiť menej — hlavne tým držiteľom, ktorí proti BeoutQ bojujú len rečami," zdôraznil Keaveny, ktorý ešte skonštatoval, že na problém bola Liberty Media upozorňovaná takmer dva roky.

Podľa Ampere Analysis platila beIN každoročne do kasy Liberty Media 30 až 40 miliónov eur. Nová dohoda sa má práve rodiť, no podľa všetkého na nej Formula 1 ani zďaleka nezarobí toľko, koľko za posledných päť rokov.

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk