F1.sk F1.sk

Ferrari prichádza s novými postupmi, súčiastky si bude vedieť vyrobiť na okruhu
zdroj: TASR/AP

Ferrari prichádza s novými postupmi, súčiastky si bude vedieť vyrobiť na okruhu

V piatok nás čaká predstavenie jedného z najočakávanejších monopostov roka, čo značí, že vo Ferrari je už takmer všetko pripravené. Nové auto je však len vrcholom ľadovca práce, ktorú v zime odviedli inžinieri. Z Maranella sa totiž šíria informácie, že v továrni prišli na inovatívne postupy, vďaka ktorým bude možné výrazne urýchliť výrobu nových aerodynamických súčiastok.

Taliansky portál automoto.it informuje o tom, že na nárazových testoch, ktoré Ferrari absolvovalo minulý mesiac, bol prítomný aj sám technický delegát FIA Jo Bauer. Počas týchto testov sa totižto Ferrari pokúsilo prvýkrát nasadiť iné materiály ako len bežný karbón. O čo presne išlo, zatiaľ nie je známe, no niektoré súčiastky Ferrari boli vyrobené s pomocou 3D tlačiarní. Aj s nimi Ferrari zvládlo testy bez problémov.

Zatiaľ čo pri tradičnom karbóne treba vyrobiť formu, naukladať listy vlákien, zlisovať ich a vyplniť epoxidom, pri použití 3D tlačiarne je možné tieto kroky vynechať a priamo z počítačového návrhu vyrobiť hotový produkt. Podobnú techniku už kedysi skúšal aj Mercedes a Red Bull, no Ferrari ju malo priviesť k dokonalosti tým, že niekoľkonásobne skrátilo čas nutný na výrobu súčiastky oproti doterajším technikám tlače.

Z pohľadu výkonu monopostu je to na prvý pohľad neviditeľný pokrok, no môže výrazne urýchliť vývoj auta. Ferrari by vďaka novej technike mohlo vyrábať potrebné súčiastky aj priamo na okruhu.

Za bránami továrne v Maranelle sa podľa talianskeho zdroja udeje ešte jedna zmena. Tím mechanikov, ktorý doteraz pracoval pre Sebastiana Vettela, bude od novej sezóny presunutý na Charlesovu Leclercovu stranu garáže. Vettel dostane bývalý tím Kimiho Räikkönena. Leclercovi by to malo pomôcť sa rýchlejšie začleniť do tímu.

Najnovšie z kategórie: Technika

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk