F1.sk F1.sk

Najväčšia zmena v aerodynamike od čias ground effectu, hodnotí Racing Point
zdroj: Formula 1

Najväčšia zmena v aerodynamike od čias ground effectu, hodnotí Racing Point

V priebehu tejto sezóny by sme mali spoznať podobu pravidiel pre rok 2021. Jednotlivé tímy Formuly 1 však už tušia, čo sa chystá, veď do ich tvorby aktívne zasahujú. Andy Green z Racing Pointu očakáva, že rok 2021 bude prelomový. Takú revolúciu vraj šport zažil naposledy pri ground effecte.

Tento rok dostaneme malý predkrm zamýšľanej revolúcie. FIA chce skúmať, ako veľmi zlepšia pretekanie jednoduchšie predné krídla. Andy Green však v rozhovore pre Autosport konštatuje, že tímy si z týchto zmien veľa neodnesú.

"To vôbec nie, pravidlá pre rok 2021 sú v úplne inej kategórii ako tohtoročné zmeny," komentuje technický riaditeľ Racing Pointu. "Je to úplne iné zviera. Budú to najväčšie zmeny v aerodynamických pravidlách vôbec. Povedzme, že od čias, keď sme sa zbavili áut s ground effectom. Bude to taký typ zmien. Veľmi sa na to teším."

Tímy v minulosti olemovali podlahu, vďaka čomu sa pod autom vytvoril podtlak. Ten následne autu bránil v tom, aby sa odlepilo od zeme. Rýchlosť v zákrutách však začala dramaticky rásť, čo napokon viedlo k zákazu ground effectu. Na scénu prišli ploché podlahy.

Pri tvorbe nových pravidiel je všetkých desať tímov. Priamo vo svojich veterných tuneloch mohli testovať navrhované riešenia, či prísť s vlastnými nápadmi.

"Určite sa pri týchto pravidlách robí oveľa väčší výskum ako kedykoľvek predtým. Nebolo to ale veľmi ťažké, keďže predtým sa nerobil žiaden," uštipačne pripomenul Green. "Určite sa im nepodarí všetko vyriešiť ideálne, ale je to obrovský posun vpred. V roku 2021 uvidíme úplne novú koncepciu monopostu. Pre inžinierov to bude vzrušujúce. Budú pracovať s úplne inými pravidlami. Nemôžem sa dočkať, bude to úžasné. Verím, že tie autá sa postarajú o veľký rozdiel v pretekaní a v jazde jedno za druhým."

Najnovšie z kategórie: Racing Point

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk