F1.sk F1.sk

Štatistiky pred sezónou 2019: na štarte budeme mať len troch majstrov sveta
zdroj: TASR/AP

Štatistiky pred sezónou 2019: na štarte budeme mať len troch majstrov sveta

Pred začiatkom nového ročníka 2019 pre vás máme dávku zaujímavých štatistík.

- na štarte nového ročníka budeme mať len troch majstrov sveta: Kimiho Räikkönena (2007), Lewisa Hamiltona (2008, 2014, 2015, 2017, 2018) a Sebastiana Vettela (2010, 2011, 2012, 2013). 

- tak málo ich naposledy bolo na štarte sezóny 2009, keď to boli Fernando Alonso (2005, 2006), Räikkönen a Hamilton. Do ročníka 2008 pritom vstupovali len dvaja majstri sveta (Alonso a Räikkönen), do sezóny 2007 dokonca len sám Alonso.

- atraktívnejšie to vyzeralo na začiatku sezóny 2012, keď sme na štarte mali Vettela, Alonsa, Räikkönena, Hamiltona, Jensona Buttona i Michaela Schumachera. Okrem nich navyše štartoval aj budúci šampión Nico Rosberg.

- priemerný vek jazdca bude na štarte VC Austrálie 27 rokov 2 mesiace a 2 dni, čo je o 19 dní menej ako pred rokom. 

- v blížiacom sa ročníku môže padnúť historický rekord Michaela Schumachera v počte 91 víťazstiev. Lewis Hamilton by však na to potreboval vyhrať osemnásť veľkých cien.

- ak dokážu Hamilton alebo Valtteri Bottas zabodovať vo všetkých pretekoch ročníka, môžu vyrovnať Hamiltonov rekord v počte 33 bodovaných dojazdov v rade.

- Mercedes môže vyrovnať rekord Ferrari: šesť konštruktérskych titulov po sebe. Súčasne sa môže dostať na prvé miesto v histórii v šiestich jazdeckých tituloch v rade - to nedokázal ešte žiadny tím.

- Mercedes potrebuje ešte trinásť víťazstiev na to, aby sa v tomto smere dostal do klubu stovkárov. Zatiaľ sú tam Williams (114), McLaren (182) a Ferrari (235).

- Vettel môže napodobniť Schumachera a v piatom roku vo Ferrari získať svoj prvý titul.

- Charles Leclerc a Pierre Gasly budú sedieť v dosť silných autách na to, aby vyhrali nejaké preteky. Ak by to dokázali obaja, tak by sme prvýkrát od roku 2012 mali dvoch nových víťazov; vtedy to boli Nico Rosberg a Pastor Maldonado.

- Leclerc by bol v prípade svojho víťazstva najmladším pilotom Ferrari, ktorému sa to podarilo. Rekord drží od VC Francúzska 1968 Jacky Ickx.

- ak by sa na pódium dostala trojica Leclerc, Gasly a Verstappen, bolo by to najmladšie pódium histórie. Aktuálny rekord držia Vettel, Heikki Kovalainen a Robert Kubica z Monzy 2008.

- auto s motorom Honda môže vyhrať preteky prvýkrát od VC Maďarska 2006. Vtedy sa to senzačne podarilo Jensonovi Buttonovi.

- Sergio Pérez môže vyrovnať rekord Martina Brundla a Johnnyho Herberta v počte VC bez pole position (165). Ak sa mu kvalifikáciu nepodarí vyhrať do VC Kanady, rekord je jeho.

- Lando Norris bude mať v čase svojej premiéry 19 rokov, 4 mesiace a 4 dni. V historických tabuľkách bude v tomto smere štvrtý za Maxom Verstappenom, Lancom Strollom a Jaimem Alguersuarim.

- Norris ešte teoreticky môže uchmatnúť rekordy "najmladší jazdec na pole position" a "najmladší majster sveta". V ostatných "najmladších" záležitostiach už Verstappena nepredstihne.

- z Maxa Verstappena môže byť v tomto alebo v budúcom roku najmladší majster sveta v histórii.

- Daniel Ricciardo potrebuje ešte štrnásť bodov na to, aby ako desiaty pretekár histórie prekonal hranicu 1 000 bodov. Vzhľadom na rôzne bodovacie systémy však táto štatistika nie je príliš relevantná.

- Alexander Albon je druhý pretekár histórie, ktorý bude súťažiť pod thajskou vlajkou. Tým prvým bol Birabongse Bhanudej Bhanubandh (v skratke Prince Bira), ktorý v rokoch 1950 až 1954 odjazdil devätnásť veľkých cien.

- Robert Kubica sa do akcie vráti 3 045 dní po svojich posledných pretekoch. Pred ním sú v tejto štatistike Pete Lovely (3 226), Gene Force (3 288), Luca Badoer (3 584) a Jan Lammers (3 767)

- Kubica môže stanoviť nové rekordy pre najdlhšie obdobie medzi dvoma víťazstvami či pódiami.

Autorom štatistík je Auto Motor und Sport - zdroj TU!  

Najnovšie z kategórie: Titulka

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk