F1.sk F1.sk

Od Kubicovej nehody uplynulo osem rokov: Spravila zo mňa emotívnejšieho človeka
zdroj: TASR/AP

Od Kubicovej nehody uplynulo osem rokov: Spravila zo mňa emotívnejšieho človeka

Od nehody Roberta Kubicu uplynulo v stredu 6. februára 2019 už osem rokov. Poliak sa tesne pred začiatkom formulovej sezóny 2011 zúčastnil rely Ronde di Andora a dopadlo to extrémne zle. Pri havárii zvodidlá prepichli celé auto a zničili mu pravú ruku.

V dôsledku týchto nešťastných okamihov absolvoval takmer dvadsať operácií, ale krok po kroku sa dokázal dať do poriadku a teraz z neho bude nový pretekár Williamsu.

"Niekoľko dní pred danou rely som sa ráno zobudil a vôbec som tam nechcel ísť," zaspomínal si Robert Kubica v rozhovore pre SunSport. "Jednoducho som mal zvláštny pocit. Po nehode som však na seba nebol nahnevaný a ani som zo seba nebol sklamaný. Nebolo to tak, že by na mňa niekto mieril zbraňou..."

"Naďalej si z tých chvíľ veľa pamätám, ale veľkou súčasťou môjho procesu zotavovania - tak psychického, ako aj fyzického - bolo to, aby som na to príliš nemyslel. Z hlavy som to celkom nevymazal, pretože išlo o okamih, ktorý zmenil môj život. A nielen život pretekára, ale aj život mňa ako človeka."

Kubica ostal po nehode v aute zakliesnený na viac ako hodinu. Prišiel o päť litrov krvi a jeho život visel na vlásku. Letecky bol prevezený do nemocnice Santa Corona, kde ho operovali dva tímy zložené zo siedmich lekárov. V priebehu desiatich dní nasledovali dve ďalšie operácie, ktoré mu ruku zachránili, ale do dnešných dní v nej nemá ideálnu motoriku.

"Zažil som veľa nepríjemných okamihov. Najťažšie to bolo vtedy, keď som na tom nebol dobre psychicky. Najhoršie chvíle prišli po dobrých okamihoch zotavovania, keď nasledovala operácia a šiel som na ňu s veľkými nádejami a optimizmom. Ale potom som sa zobudil a prišiel opak. Bolo to asi také, ako keď vás niekto bodne nožom. Ste pozitívne naladený, no napokon sa vrátite o šesť mesiacov späť."

Zlom nastal vtedy, keď sa Poliak naučil všetko akceptovať. "Váš mozog si začne uvedomovať vaše obmedzenia a akceptovať ich. Predtým som bral pohár vždy do pravej ruky, ale zmenil som to. Pri dennodennom živote je to to isté, ako pri jazdení. Musel som začať od začiatku. Nemohol som sa len tak vrátiť na tú istú stranu, na ktorej som bol. Musel som začať stavať na tom, čo mi ostalo."

"Ale vzhľadom na to, že tri mesiace som nechodil a ďalšie dva mesiace som bol vlastne len na vozíku, som začal šoférovať pomerne skoro," skonštatoval Robert Kubica. "A bol som rovnako rýchly ako predtým..."

Tomuto sa Krakovčan začudoval, ale príliš na to myslieť nechcel. "Nechcel som sa zaoberať ani tým, čo mohlo byť, keby... skôr som sa orientoval na novú výzvu a koncentroval som sa. Ale bolo to asi také, ako keď máte otvorenú ranu. Prišiel som na trať a opäť som krvácal. Na F1 som mohol zabudnúť, ale k okruhom som sa postupne približoval a nadobudol som pocit, že sa chcem vrátiť."

Čo také na ňom nehoda zmenila? "Spravila zo mňa emotívnejšieho človeka. Predtým som bol ako stroj; vyhral som preteky v Kanade a bol som šťastný, ale neoslavoval som," vysvetlil Robert Kubica. "Nehoda ma v tomto smere dosť zmenila, som omnoho citlivejší a emotívnejší. Človek sa musí naučiť, ako tieto emócie kontrolovať. Ja sa ich však nebojím a dúfam, že na mňa budú mať pozitívny vplyv."

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk