F1.sk F1.sk

Stewart: Hamilton mal v kariére mnoho šťastia
zdroj: TASR/AP

Stewart: Hamilton mal v kariére mnoho šťastia

Trojnásobný majster sveta Formuly 1 Jackie Stewart si myslí, že by sa mladí britskí piloti nemali znepokojovať úspechom, ktorý dosiahol Lewis Hamilton. Podľa názoru škótskeho džentlmena boli okolnosti príchodu dnes päťnásobného šampióna úplne odlišné než tie, s ktorými bojuje drvivá väčšina mladých pilotov.

Veľká Británia je v súčasnosti zrejme najväčšou veľmocou vo svete motoršportu. Absolútna väčšina tímov má v tejto krajine zriadené svoje pôsobiská. Pochádza odtiaľ aj súčasný majster sveta a v budúcej sezóne bude mať na rošte najviac zástupcov. K Lewisovi Hamiltonovi sa pridajú mladíci Lando Norris a George Russell. Za Brita navyše môžeme považovať aj tretieho nováčika, Alexandra Albona; ten síce preteká s thajskou licenciou, je však rodákom z Londýna.

Podľa majstra sveta z rokov 1969, 1971 a 1973 nesmie týchto mladíkov vystrašiť okamžitý úspech, ktorý v F1 Hamilton dosiahol. Do úvahy totiž treba brať množstvo ďalších okolností, ktoré determinujú postavenie jazdcov v celkovom hodnotení.

„V súčasnosti Lewis nielen dobre jazdí, ale má aj ten najlepší tím na svete s najlepšími motormi súčasnosti,“ hovorí dnes 79-ročný veterán sveta motoršportu. „Samozrejme, že jazdí skvelo. Okolo toho však hrá rolu aj množstvo ďalších skutočností. Pilot je absolútne závislý od svojho auta.“

„Keď som v roku 1969 opustil Matru a pripojil sa k Marchu (neskôr k Tyrellu, pozn. red.), to bola skutočná výzva.“ Stewart v roku 1969 získal majstrovský titul, keď deklasoval druhého Jackyho Ickxa na body 69:37, tímového kolegu Jean-Pierra Beltoisa dokonca 69:21. V zime sa potom presunul do tímu, ktorý bol na poli F1 absolútnym nováčikom. 

„Takže ak by Lewis opustil Mercedes a miesto toho sa pridal k slabšiemu tímu, až vtedy by sa jednalo o výzvu,“ mieni Stewart. Ten v žiadnom prípade nechce znižovať Lewisove kvality, na druhú stranu mal hneď vo svojej nováčikovskej sezóne k dispozícii auto z absolútneho čela, čo sa o triu Russell – Norris – Albon povedať nedá.

„Počínal si naozaj skvelo, mal však aj mnoho šťastia, keď ho Ron Dennis vybral takým spôsobom, akým to urobil. V tých časoch mal McLaren najlepšie auto.“ Traja mladí Briti však začnú kariéry bojom prinajlepšom v strede poľa. Podľa Stewarta je dôležité, aby vyťažili maximum z toho, čo majú k dispozícii.

„Učíte sa od najlepších jazdcov. Sledujete ich, počúvate ich a snažíte sa s nimi čo najviac komunikovať. Pokúšate sa s nimi čo najlepšie vychádzať. Ľudské vzťahy sú veľmi dôležité,“ uzatvára na záver Stewart.

Najnovšie z kategórie: Stewart Jackie

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk