F1.sk F1.sk

Organizátori VC Ruska nesúhlasia so stanoviskom promotérov
zdroj: TASR/AP

Organizátori VC Ruska nesúhlasia so stanoviskom promotérov

V pondelok neskoro večer sa v médiách objavilo stanovisko Asociácie promotérov F1 (FOPA), ktorá má združovať celkovo šestnásť organizátorov veľkých cien. Tí vyjadrili nespokojnosť s pôsobením Liberty Media a zdvihli varovný prst.

Všetko to bolo dosť prekvapujúce, pretože situácia na prvý pohľad vyzerala inak. Zdalo sa, že noví majitelia športu s promotérmi úzko komunikujú, spolupracujú a pomáhajú im. Realita je však asi o niečo iná, plus promotérom sa okrem toho nepáči prechod vysielania na platené televízne programy. Tým pádom majú zábery z ich miest a okruhov menší dosah.

Rusi to však takto kriticky nevnímajú. "Ich stanovisko je bezzubé, pretože všetky problémy, ktoré tam naznačili, sú v rámci súčasného komunikačného formátu s Liberty tak či onak riešené," povedal zástupca VC Ruska Sergej Vorobjev pre Motorsport.com.

Práve z iniciatívy Liberty Media vzišlo aj aktuálne londýnske stretnutie promotérov. "Vôbec nechápem zmysel potreby mať ešte jedno separátne zhromaždenie niektorých promotérov. Nie som rovnakého názoru ako súčasný riaditeľ FOPA Stuart Pringle. Jeho komentáre boli verejné a určené médiám, pričom v nich veľmi často osobne kritizoval vodcovstvo Liberty i náš spoločný šport."

"Nemyslím si, že tento jeho prístup je konštruktívny. Preto spolu s niektorými ďalšími veľkými cenami - v najbližších dňoch, týždňoch či mesiacoch, sa objavia ďalší z nás - nie sme členmi FOPA," vysvetlil Vorobjev.

Jeden z problémov sa týkal toho, že Liberty Media mala organizátorom VC Miami ponúknuť možnosť realizovať svoje preteky zadarmo. Ono to však nie je celkom tak pravda, pretože majitelia športu v tomto prípade jednoducho chceli využiť iný model. Náklady na organizáciu by prevzali na seba, ale ponechali by si aj zisk. A ktovie, či by nebol vyšší, ako sú ročné poplatky niektorých európskych veľkých cien.

Vorobjev sa touto témou ani nechcel príliš zaoberať, keďže Miami v kalendári vlastne ani nie je. "Aký význam by teda mali teoretické rozhovory o tom, aké by to mohlo byť v tomto či v budúcom roku? V prvom rade by sme sa museli pozrieť na ich dohodu. Ak by mali promotéri Miami, naši partneri a kamaráti, nejaké špeciálne provízie, tak by to bol skvelý dôvod na diskusiu o ďalšou zlepšení zmluvných podmienok ostatných pretekov."

"Ale momentálne nemá absolútne žiadny zmysel diskutovať o tom. Nemá význam zaoberať sa tým, pretože VC Miami nie je v kalendári F1," hovoril ďalej Rus, ktorý chvíľu hovoril aj o budúcich pravidlách. V tomto smere vraj absolútne verí Rossovi Brawnovi a jeho ľuďom.

"Určite by však malo platiť menej pravidiel a komisári by na preteky nemali mať taký vplyv. Motory F1 by nemali byť natoľko hybridné a nemuseli by byť až také ekologické. F1 by sa istým spôsobom mohla vrátiť k čistejším a náročnejším pretekom. Súčasne však neviem, či to Liberty a FIA vidia rovnako. Som si istý tým, že v najbližších dňoch budeme mať príležitosť diskutovať o tom," dodal Sergej Vorobjev.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Rusko

Pozri viac

Magazín

Pozri viac