F1.sk F1.sk

Irvine v športe nechce továrenské tímy
zdroj: Mercedes

Irvine v športe nechce továrenské tímy

Vo Formule 1 máme kombináciu továrenských a súkromných tímov. Tie továrenské pritom požívajú výhodu väčšieho množstva zdrojov, keďže za nimi stoja silné automobilky. V roku 2019 budú medzi takéto stajne patriť Mercedes, Ferrari, Renault, ale aj Red Bull-Honda.

Ostatní sú automaticky o krok pozadu, pretože ich rozpočty často nedosahujú ani polovicu. Ešte McLaren má obstojné množstvo zdrojov, ale tímy ako Haas, Sauber či Racing Point dlhodobo ledva prežívali.

Situácia nie je statická, ale musíme ju označiť za dynamickú, pretože aj taký Sauber začína spolupracovať s Alfou Romeo. Niektoré továrne prichádzajú na scénu, iné zasa odchádzajú. Nie je to tak dávno, čo sme v športe mali napríklad aj Toyotu či BMW.

"Ja si myslím, že výrobcovia automobilov by nemali mať umožnené pôsobiť vo Formule 1," zamyslel sa bývalý pretekár Eddie Irvine v rozhovore pre BBC. "Podľa mňa by mali mať umožnené pôsobiť len ako dodávatelia motorov a to je všetko."

"Keď totiž výrobcovia vstúpia do hry, minú veľmi veľa peňazí a buď sa im darí alebo nie. Ak sa im darí, tak odídu, lebo už nemajú čo dosiahnuť. A ak sa im nedarí, odídu tiež, lebo sa strápnia a pôsobia rozpačito."

"Ferrari má veľkú moc a z ostatných tímov to vysáva veľké množstvo energie," pokračoval Irvine. "A myslím si, že Mercedes má príliš veľkú finančnú moc, čo spôsobuje rovnaký problém...."

Irvine na druhej strane uznal, že pre neho ako pretekára to bolo super. Tieto tímy "nám zaplatili omnoho viac peňazí" a vedel si slušne zarobiť. Na druhej strane to podľa neho športu škodí.

Teraz by vraj bolo potrebné po finančnej stránke čo najskôr padnúť späť na zem a vrátiť sa o niečo do minulosti. Nuž a potom by bolo možné šport spraviť "gladiátorskejším a surovejším".

"Je mnoho vecí, ktoré treba zmeniť a každá zmena by mala nejaký dopad. Nový majiteľ športu však za toto všetko zaplatil veľmi veľa peňazí a preto si nemyslím, že bude riskovať a niečo meniť," dodal Eddie Irvine.

Najnovšie z kategórie: Eddie Irvine

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk