F1.sk F1.sk

Irvine: Schumacher bol lepší ako Senna
zdroj: Scuderia Ferrari

Irvine: Schumacher bol lepší ako Senna

Keď sa hovorí o najlepších pretekároch histórie Formuly 1, často sa spomínajú mená ako Michael Schumacher či Ayrton Senna. Spoločne súťažili len chvíľku: od Nemcovho debutu v Spa 1991 po Brazílčanovo nešťastné úmrtie v Imole 1994. Eddiemu Irvinovi to však stačilo na to, aby vedel, kto z nich bol lepší.

"Myslím si, že Michael bol možno najlepší v celej histórii," povedal Irvine pre BBC. "Sennova technika bola podľa mňa chybná. Bol to úžasne talentovaný jazdec s úžasným citom, ale mal niektoré techniky, ktoré neboli správne a on sa na niektoré veci ani nepozrel."

"Spomínam si na Veľkú cenu Japonska; Michael bol najrýchlejší a ja druhý najrýchlejší - bola to vôbec moja prvá veľká cena. Senna bol len štvrtý alebo piaty. Michael trénoval vstup do boxov a Senna nie, takže takéto veci mu ušli. Som jeho obrovský fanúšik, ale Michael by ho porazil. A vlastne ho počas spoločného pôsobenia aj porazil. Z hľadiska jedného kola bol Senna úžasný, ale jeho technika bola podľa mňa mierne chybná a nesprávna. Michaelovu by som spochybniť nevedel."

Irvine narážal na Veľkú cenu Japonska 1993, kde svoju kariéru začal. V kvalifikácii bol Senna druhý, Schumacher štvrtý a on ôsmy, preteky potom Senna vyhral, Irvine skončil šiesty a Schumacher vypadol. Od roku 1996 do 1999 potom pôsobil po Schumiho boku vo Ferrari a mohol ho dokonale spoznať.

"Technicky nebol až taký skvelý, ale jeho talent týkajúci sa nôh, rúk, citu a schopnosti vytušiť veci bol dokonalý. V niektorých zákrutách som nedokázal robiť to, čo robil on. A v zákrutách, v ktorých som bol rýchlejší, ma jednoducho skopíroval."

"Pamätám si na Silverstone, kde som bol v poslednej zákrute omnoho rýchlejší a nevedel prísť na to, čo tam robím. Dookola si prechádzal telemetriu a napokon na to prišiel, aby ma následne skopíroval a napodobnil. A to bol môj problém. On mal jednoducho úžasný talent, ktorý skopírovať ani nemôžete," dodal Eddie Irvine.

Najnovšie z kategórie: Michael Schumacher

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk