F1.sk F1.sk

Paul Ricard sa dočkal zmien. Inšpekciu podnikol aj Whiting
zdroj: Toro Rosso Content Pool

Francúzsky okruh, ktorý bude dejiskom Veľkej ceny Francúzska aj v roku 2019, podstúpil nevyhnutnú údržbu. Pracovalo sa najmä na zlepšení kvality povrchu trate. Niektoré ďalšie problémy sú však naďalej aktuálne.

V septembri bol okruh dejiskom slávnych vytrvalostných pretekov motocyklov Bol d’Or. Paul Ricard je ich tradičným hostiteľom už desaťročia. Fanúšikovia dvoch kolies sa tu každoročne stretávali medzi rokmi 1978 a 1999, potom si právo organizovať tieto preteky uzurpovalo Magny-Cours, no od roku 2015 je opäť dejiskom pretekov Paul Ricard.

Po skončení minuloročného podujatia, ktoré sa konalo v septembri, sa vedenie okruhu rozhodlo pre menšiu rekonštrukciu. Nový povrch dostalo celkovo 60 percent trate. „Kvalita asfaltu sa zdá byť bezchybná, takže veríme, že tieto naše problémy už patria minulosti,“ povedal pre noviny Var-Matin manažér okruhu Stéphane Clair. „Opravené boli najmä zákruty. Rovinky zostali v pôvodnom stave.“

Zmien sa dočká aj problematický vjazd do boxov, ktorý by sa mal premiestniť do predposlednej zákruty, miesto začiatku cieľovej rovinky. To je odôvodnené najmä bezpečnosťou, no Clair si od nového riešenia sľubuje aj zvýšenie diváckej atraktivity. „Fanúšikovia, ktorí si zakúpia lístky do tejto časti, rozhodne nebudú ľutovať. Budú mať skvelý výhľad na záverečný sektor a vstup do boxov.“ Práce už bol skontrolovať aj pretekový šéf Charlie Whiting.

Problematický bol však nielen vjazd, ale aj výjazd z pit lane, ktorý sa nachádzal priamo v ideálnej stope. Pretekári opúšťajúci boxy sa tak zrazu ocitli v ceste autám rútiacim sa po cieľovej rovinke. Clair nijako neozrejmil, či sa chystajú zmeny aj v tejto časti.

Organizátori však budú čeliť aj ďalším, omnoho dôležitejším problémom. Vlaňajšie podujatie totiž poznačil dopravný kolaps. Fanúšikovia kvôli nedostatočnej infraštruktúre zostali stáť celé hodiny v zápchach. Navyše, máločo nasvedčuje tomu, že by sa to tento rok malo zlepšiť. Nové cesty sa stavať nebudú a chystajú sa len akési dočasné riešenia na zlepšenie dostupnosti okruhu.