F1.sk F1.sk

Marko chváli Neweyho: Okamžite vidí, čo nie je dobré
zdroj: Red Bull Content Pool

Marko chváli Neweyho: Okamžite vidí, čo nie je dobré

Kým Adrian Newey naplno pracoval pre Red Bull Racing, tím získaval majstrovské tituly. V rokoch 2010 až 2013 za to okrem jazdeckých výkonov Sebastiana Vettela vďačil práve mimoriadne kvalitnému šasi z Neweyho dielne.

Potom však na scénu prišli nové pohonné jednotky a obrovská výhoda pre Mercedes. Náskok agregátov tejto značky bol taký veľký, že Newey sa pri stavaní šasi cítil bezmocný. Nech by postavil čokoľvek, Mercedes by nezdolal. Aj preto sa začal venovať iným úlohám a so spoločnosťou Aston Martin staval hyperauto Valkyrie.

"Newey už nechce normálne pracovné dni," prezradil poradca Red Bullu Helmut Marko pre Autosport a dodal, že pre tím pracuje tak, ako mu čas dovolí. "Projektom Valkyrie bol veľmi fascinovaný a zaujímal sa o neho. Vždy mu potrebujete dávať nové úlohy."

"Keď Newey vedel, že s našim motorom nemáme šancu, tak to už jednoducho nebol taký Newey, ako je napríklad dnes. Teraz v decembri bol dokonca aj vo vývojovom centre Hondy v Sakure. Mať motivovaného Neweyho je veľké plus."

Anglický odborník má pred sebou už len posledný rok zmluvy s Red Bullom. "Našli sme spôsob, ako naplniť jeho osobné potreby. Tímu to prináša hodnotu," skonštatoval Helmut Marko, ktorý vie aj o záujme konkurencie o dizajnérove služby, ale zatiaľ sa mu podarilo udržať ho.

"Newey je kľúčový faktor. Keď do platnosti vstúpili nové aerodynamické pravidlá, boli sme úplne mimo, ale od Barcelony (piate podujatie ročníka, pozn. red.) sme opäť mali konkurencieschopné auto. Toto je Newey. Okamžite vidí, čo nie je dobré a vidí to už aj vo fáze dizajnu bez všetkých tých technických dát."

"Vie vám povedať, že toto a toto nebude fungovať. Nemá ani počítač, má len veľkú kresliacu dosku. Ďalší človek to potom prenáša do počítačového jazyka, aby tomu ostatní porozumeli. Ale to, čo nadizajnuje, je na 95 percent správne," dodal Helmut Marko.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk