F1.sk F1.sk

Saward sa zastal Arrivabeneho: Nebol to idiot
zdroj: Ferrari

Saward sa zastal Arrivabeneho: Nebol to idiot

V úvode minulého týždňa Ferrari potvrdilo správu, že Maurizio Arrivabene skončil na pozícii šéfa tímu a nahradil ho dovtedajší technický riaditeľ Mattia Binotto. Ale bol to správny krok? Názory sú rôzne.

"Arrivabene je veľmi plachý človek, v čoho dôsledku bol akýsi rezervovaný," uviedol vo svojom aktuálnom blogu novinár Joe Saward. "Ale jeho kamaráti, medzi ktorých nepatrím, hovoria, že je omnoho lepším lídrom, ako by sa mohlo zdať. A tomu verím, pretože v takej spoločnosti ako Philip Morris by sa nedostal takto vysoko bez toho, aby nemal veľmi výnimočné schopnosti. Sú to veľmi inteligentní ľudia, ktorých by sme nikdy nemali podceňovať."

"Ja to vidím tak, že Arrivabene bol zo svojej pozície odvolaný ešte predtým, ako skutočne mohol mať nejaký vplyv. Vzhľadom na to, že na miesto bol dosadený ešte v novembri 2014, to môže znieť absurdne, ale všetko je to o niečo komplikovanejšie. Arrivabene musel kráčať veľmi opatrne, pretože neustále prebiehali rôzne politické bitky. Okrem toho bol pod Sergiom Marchionnem, ktorý mu vlastne ani nedal reálny priestor na manévrovanie."

Saward vzápätí pripomenul, že zákaz komunikovania s médiami vlastne nebol Arrivabeneho nápad. Podľa neho za to mohol skôr Marchionne a po jeho smrti sa to mierne zmenilo, ale už bolo do istej miery neskoro. "Ľudia v F1 usudzovali, že Arrivabene bol idiot, ale to jednoducho nebola pravda. Do istej miery za problém možno mohla jeho angličtina, ktorá nie je veľmi dobrá. Svoje názory sa pokúšal dobre vyartikulovať, ale len zriedka to vyznelo dobre."

"Ferrari nevyhralo majstrovstvá už od šťastného Kimiho titulu v roku 2007," pokračoval Angličan. "Od toho okamihu skončil tím štyrikrát na druhom mieste a štyrikrát na treťom. Za toto obdobie vyhral 26 veľkých cien, ale najskôr prehrával s Red Bullom a v poslednej dobe s Mercedesom. V minulom roku stajňa možno mohla získať titul, ale nebola konzistentná. Nuž a Sebastian Vettel bol veľkým sklamaním, pretože robil chybu za chybou."

Arrivabene sa podľa Sawarda zachoval správne a vinu za nezvíťazenie vzal na seba. "Jeho úlohou v pozícii šéfa tímu bola ochrana tímu a to, aby mohli konať bez strachu z čohokoľvek, čo budú médiá písať. Ak by mal povedať pravdu, o titul ich v zásade pripravili chyby Sebastiana Vettela. Arrivabene to mohol povedať, ale nepovedal. Nechcel, aby Vettel cítil taký tlak a vďaka tomu by (aspoň teoreticky) mal robiť menej chýb. Áno, Ferrari tiež spravilo chyby, ale spravil ich aj Mercedes. Rozhodujúcim faktorom bolo podľa mňa v minulom roku to, že to Vettel zbabral."

Žurnalista na druhej strane vyzdvihol i Mattiu Binotta, ktorý toho v tíme od odchodu Jamesa Allisona spravil veľmi veľa. Apropo Allison: keď mu zomrela manželka, chcel sa viac venovať svojim deťom a prácu už nemohol robiť na sto percent, ale Marchionneho to vraj príliš nezaujímalo. "Počul som, že Arrivabene bol v tomto smere ľudskejší a bez Marchionneho zásahov by to možno dopadlo inak. Marchionne však nedovolil, aby do práce vstupovala ľudskosť. Keďže Allison ďalej nedokázal odvádzať sto percent, tak už nemal byť na svojej pozícii. Jednoduché."

"Ferrari potrebuje hlavne jednu vec: atmosféru, v ktorej ľudia môžu pracovať bez strachu o stratu svojich pozícií. Potrebuje atmosféru, v ktorej každý môže mať názor na to, čo bolo zlé, ale bez toho, aby sa bál, že bude za vyslovenie nesprávnych slov vyhodený. Kultúra obviňovania je v F1 najväčšou prekážkou na ceste k úspechu. Ferrari na toto dlho doplácalo, pretože tento tím sa vždy zaujímal o to, čo každý deň napíšu talianske médiá..."

"Ferrari má za menej ako päť rokov štvrtého šéfa tímu, a to je asi niečo, nad čím by majitelia stajne mali v budúcnosti popremýšľať. Taký Mercedes bol za rovnaké obdobie vedený vždy rovnakou persónou, Totom Wolffom, ktorý do tímu prišiel v januári 2013. Z toho sa dá poučiť," dodal Joe Saward.

Najnovšie z kategórie: Maurizio Arrivabene

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk