F1.sk F1.sk

Symonds: F1 pracuje s prvou svetovou simuláciou predbiehania
zdroj: Williams

Symonds: F1 pracuje s prvou svetovou simuláciou predbiehania

Hlavní predstavitelia Formuly 1 naďalej uvažujú o tom, ako by mohli pretekársky šport zatraktívniť. Tejto oblasti sa venuje Pat Symonds a spolu so svojimi ľuďmi vraj vytvoril prvú svetovú simuláciu predbiehania.

"Vyrobili sme niečo, čo je podľa mňa prvá svetová simulácia predbiehania," povedal bývalý technický líder Benettonu, Renaultu a Williamsu pre Motorsport.com. "Bola to mimoriadne komplexná úloha. Na to, aby sme zvládli jedno kolo, je potrebných niekoľko hodín."

"Je to veľmi, veľmi komplexná simulácia, ktorá pracuje so skutočným prúdovým modelom áut, zohľadňuje povrch, charakteristiky pneumatík a všetky tieto veci. Využívame to na projektovanie nových okruhov, ale aj na uvažovanie o úpravách."

Symonds prezradil, že simulácie pomáhali aj pri plánovaní okruhu vo Vietname. Ten je vlastne prvý, ktorý do športu pribudne za vlády Liberty Media. "Myslím si, že vo Vietname budeme mať perfektný okruh. Má niekoľko skvelých pasáží a zažijeme na ňom tesný pretekársky šport."

Bývalý pretekár F1 Lucas di Grassi v nedávnom stĺpčeku pre Autosport uviedol, že okruhy by mali jazdcom ponúkať prejazd rôznymi stopami a nie len klasickou pretekárskou líniou.

"To, čo Lucas hovorí, je pravda," uznal Pat Symonds. "Všetko to má mnoho aspektov, ale chcel by som zdôrazniť, že za našim projektom je veda a rovnako aj dôkazy."

"Počul som veľa teórií, ako autá prinútiť predbiehať. Každý hovorí, že im dajme viac mechanického gripu - toto počúvame zas a zas. Dôkazy jasne hovoria, že v mokrých pretekoch, keď je slabší grip, zažívame lepší pretekársky šport. Rozhodne pri tom uplatňujeme vedu," dodal Angličan.

Najnovšie z kategórie: Pat Symonds

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk