F1.sk F1.sk

ABMS: Arrivabene chcel mocenské vákuum využiť vo svoj prospech
zdroj: TASR/AP

ABMS: Arrivabene chcel mocenské vákuum využiť vo svoj prospech

V priebehu pondelka sme sa dočkali potvrdenia zásadnej zmeny na vedúcom poste Ferrari. Maurizio Arrivabene opustil pozíciu šéfa tímu a nahradil ho Mattia Binotto, ktorý bude okrem toho zastávať aj svoju doterajšiu pozíciu technického šéfa, resp. bude dohliadať i nad touto oblasťou.

Ale prečo sa tak stalo? Arrivabene bol predsa sympatický človek, ktorý si získal srdcia fanúšikov...

"Prezident FIATu a Ferrari John Elkann takto vyvodil dôsledky z chaotickej sezóny 2018," analyzuje dobre informovaný Auto Bild Motorsport. "Problémy medzi Arrivabenem a Binottom boli príčinou straty konkurencieschopnosti červených v záverečnej fáze sezóny."

Určite však nemôžeme tvrdiť, že Binottovo napredovanie je len o problémoch z druhej časti ročníka. Jeho povýšenie si želal aj nebohý Sergio Marchionne a o tomto kroku sa šepkalo už v úvode minulého ročníka, keď na tom bolo Ferrari ešte dobre.

Marchionne však v lete zomrel a prišli problémy. "Po smrti Italo-Kanaďana využil Arrivabene mocenské vákuum na to, aby sám seba posilnil a svojho súpera oslabil," píše ďalej ABMS. "Podľa našich informácií mal Arrivabene Binottovi okrem iného odobrať kontrolu nad technickým rozpočtom a aj preto uviazol vývoj Vettelovej Lorie."

"Dôsledky boli nasledovné: Technický riaditeľ dal vedúcim predstaviteľom okolo Louisa Camilleriho (výkonný riaditeľ, pozn. red.) a Johna Elkanna jasne najavo, že takto to ďalej nepôjde a pohrozil odchodom..."

"Pre Vettela je to dobrá správa," konštatuje v ďalšej fáze článku ABMS. "Pretekárovi z Heppenheimu v roku 2018 chýbala emocionálna podpora a krytie zo strany šéfa tímu. Nový tímový kolega Charles Leclerc bol pre Arrivabeneho už budúcou superstar."

Binotto je podľa spomínaného zdroja pokornejší, drží sa pri zemi a má v sebe aj viac empatie ako Arrivabene. "Nuž a aj v rámci tímu má za sebou väčší tábor ľudí," dodáva ABMS.

Najnovšie z kategórie: Mattia Binotto

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk