F1.sk F1.sk

Hamilton tímovú réžiu nechce, Bottas je pripravený na ďalšie pokyny
zdroj: Mercedes

Hamilton tímovú réžiu nechce, Bottas je pripravený na ďalšie pokyny

Vyhrať vo veľkej cene len vďaka tomu, že ho pustí jeho tímový kolega, nie je Lewisovi Hamiltonovi veľmi pochuti. Hovorí, že už nechce zažiť také preteky, akými boli tie tohtoročné v Rusku. Tím vtedy Valtterimu Bottasovi prikázal, aby svojmu kolegovi prenechal prvú priečku.

Mercedes využil tímovú réžiu s ohľadom na to, že Valtteri Bottas strácal na svojho kolegu 110 bodov. Do konca sezóny sa ich dalo získať už len 150. Otázne je, či Hamiltonovi tých sedem darovaných bodov bolo vôbec treba; po víkende v Rusku viedol v šampionáte o 50 bodov a napokon ho vyhral s 88-bodovým náskokom pred Sebastianom Vettelom.

Valtteri Bottas mal v úvode tohto roka smolu, preteky, ktoré mal vyhrať, viackrát zmenil nejaký vonkajší faktor. V Soči mohol konečne triumfovať. To si uvedomuje aj Lewis Hamilton: "Pre mňa to neboli dobré preteky, ale preňho to je asi najlepší okruh v ročníku."

"V tejto fáze sezóny v tíme rozmýšľali takto: 'Lewis je teraz ďaleko pred tebou, v šampionáte ho už nemôžeš dostihnúť. Teraz ho musíme začať podporovať, aby sme mali istotu, že získame oba šampionáty.' Ani ja, no a ani Valtteri sme v tej miestnosti nesedeli s tým, že by sme chceli meniť poradie áut," pokračuje päťnásobný majster sveta. "My sa len chceme do toho oprieť, pozíciu si zaslúžiť a zabojovať o ňu. Valtteri bol v ten víkend rýchlejší a zaslúžil si vyhrať."

Lewis Hamilton a Valtteri Bottas
Mercedes

"Bolo mi to dosť trápne. Keď som dostal správu, že Valtteri ma nechá prejsť — nespomínam si, čo presne —, ale myslím si, že som povedal niečo ako 'povedzte mu len, nech pridá'. Myslím si, že v pretekoch som bol rýchlejší, aj keď v kvalifikácii to bol on," konštatuje Hamilton.

Výmena pozícií mala byť najskôr len pomocou pre Lewisa Hamiltona ubrániť sa pred konkurentmi vzadu. Na konci pretekov chcel preto svoju pozíciu vrátiť, na čo sa pýtal aj svojho inžiniera. "Pamätám si, že som ho videl odsunúť sa na kraj a ja som prešiel vedľa neho. Nikdy by som nechcel vyhrať takýmto spôsobom. Nemyslím si, že tu je vôbec nejaký jazdec, ktorý by tak chcel vyhrať."

Najskôr nevedel, čo má so situáciou robiť: "Keď som prechádzal cieľom, bol som v konflikte. Moje srdce mi hovorilo, že by to malo byť naopak, no v živote a v boji zas musíte využiť každú príležitosť. Ak dáte pocity na prvé miesto, nemusí to dopadnúť tak, ako plánujete. Tím rozhodol. Aj keď ja som veľmi chcel — celý zvyšok pretekov — nechať ho ísť späť dopredu, rozhodol som sa držať sa pokynov tímu."

"Bolo to dobré rozhodnutie, ale taký deň sme nakoniec ani nepotrebovali. Podľa mňa bol ten deň dôležitý tým, ako sme sa zomkli. Pre Valtteriho to bol ťažký deň, ale on je tímový hráč. Bol mi neskutočným kolegom. Nie je ľahké byť mojím kolegom, no nie je ľahké byť ani jeho kolegom — je veľmi, veľmi rýchly a čím ďalej, tým rýchlejšie sa zlepšuje. Ja som tu už šesť rokov, toto bol jeho len druhý a stále ma drží v strehu. Naozaj dúfam, že sa takýto scenár nezopakuje," vyhlásil Brit.

Prilby Lewis Hamilton a Valtteri Bottas
Mercedes

Valtteri Bottas už rozhodnutie tímu strávil, dokonca je pripravený spraviť to isté aj nabudúce, ak to bude treba. "V tej chvíli som už o šampionát nebojoval. Zato my sme bojovali o konštruktérsky a Lewis o jazdecký, ktorý nakoniec aj vyhral. Musel som mu prepustiť líderskú pozíciu."

"Len ťažko sa to dalo za takých okolností, za takého bodového stavu akceptovať. Som však tímový hráč. Teraz som sa obetoval pre tím a som pripravený sa preň obetovať aj zajtra," dodal rodák z Nastoly.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk