F1.sk F1.sk

Leberer spomína na brutálnu Schumiho previerku z februára 1991
zdroj: Sauber Motorsport

Leberer spomína na brutálnu Schumiho previerku z februára 1991

O tom, že Michael Schumacher bol počas svojej kariéry fyzicky takmer dokonalý, dobre vieme. Už menej známe je to, že ešte v roku 1991 absolvoval mimoriadne tvrdú prípravu s trénerom Josefom Lebererom. Stalo sa tak vo februári spomínaného roku v rámci projektu Mercedesu označeného ako Gruppe C, ktorý nasadzoval pretekárov v sérii športových automobilov.

Autá, ktoré mali výkon až 929 koní a vážili len 905 kilogramov, staval vo Švajčiarsku Peter Sauber, ktorý oslovil Leberera s jasnou úlohou: požiadal ho o to, aby preveril jeho juniorov menami Michael Schumacher, Heinz-Harald Frentzen a Karl Wendlinger. Všetci sa mali ukázať v extrémnych podmienkach a mali byť preverené ich rôzne vlastnosti.

Stalo sa tak v dedinke Gars am Kamp nachádzajúcej sa približne hodinku cesty od Viedne smerom na České Budějovice. Práve tam mal svoje tréningové centrum odborník Willi Dungl. "Tam hore bolo veterno a chladno, mali sme mínusové teploty. Bolo to brutálne," zaspomínal si Leberer v rozhovore pre Motorsport-Total.com. "Boli sme tam štrnásť dní a absolvovali sme doslova 'hardcore' tréningový program."

Trojica Schumacher, Frentzen a Wendlinger musela jazdiť na horskom bicykli dokonca aj pri mínus desiatich stupňoch. Leberer sa o tom dnes vraj už aj bojí hovoriť, pretože je kritizovaný. "Všetci hovoria, že takto bude človek chorý, je to zlé pre dýchanie. My sme však povedali, že ak to všetko chcú zvládnuť, musia to vydržať."

S trojicou mladíkov bolo aj skúsené duo Jean-Louis Schlesser a Jochen Mass, pričom títo pretekári mali už 42, resp. 44 rokov. Aj oni však aktívne pôsobili v projekte Gruppe C, takže nemali na výber. "Vedeli sme, že starých nemôžeme preťažiť, aby nám tam rovno neumreli," zasmial sa Josef Leberer. "Spomínam si na jednu vec: Schumacher ma zaujal už vtedy. Videli sme, že vždy chce byť vo všetkom najlepší."

V tom čase ešte len 22-ročný mladík sa vraj Leberera okamžite pýtal na Ayrtona Sennu s Alainom Prostom. Žiadal ich tepové hodnoty, aby sa s nimi mohol porovnávať. Potom sa spýtal, ako na tom je. Nuž a Leberer odpovedal, že po fyzickej stránke, ale aj z hľadiska koordinácie, koncentrácie, vôle či disciplíny, by už na to rozhodne mal.

"On odpovedal: 'Ach Josef, Formula 1 je môj sen, ale je tak ďaleko, že to môže byť len sen'," usmial sa Leberer, ktorý v tom čase netušil, že už o šesť mesiacov Schumi absolvuje prvé preteky s Jordanom. A vtedy sa to všetko začalo...

Najnovšie z kategórie: Michael Schumacher

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk