F1.sk F1.sk

Brawn: Schumacher makal, Herbert sa hral na Nintende
zdroj: Scuderia Ferrari

Brawn: Schumacher makal, Herbert sa hral na Nintende

Michael Schumacher priniesol do Formuly 1 viacero vlastností, ktorými sa následne inšpirovali aj ďalší a ďalší pretekári. Podľa jeho dlhoročného šéfa Rossa Brawna treba vyzdvihnúť hlavne jeho lojálnosť a pracovnú morálku.

"Neviem si spomenúť na to, že by sa niekedy sťažoval na niečo v rámci jeho tímu," zamyslel sa Brawn v podcaste Beyond the Grid. "Nebol to človek, ktorého ak niečo hnevalo, tak okamžite bežal za novinármi. Ľudia, ktorí s ním spolupracovali, o ňom nikdy nehovorili v zlom."

Brawn v tejto súvislosti pripomenul napríklad Jocka Cleara, ktorý kedysi spolupracoval so Schumiho súperom Jacquesom Villeneuvom. Od roku 2011 však pôsobil po jeho boku v Mercedese a dobre sa skamarátili. 

Schumi bol známy tým, že o svojich mechanikoch vedel všetko a zaujímal sa aj o ich súkromný život. Poznal dokonca aj mená ich detí. Okrem toho však tvrdo pracoval, mal vysokú pracovnú morálku a bol neuveriteľne usilovný, čím išiel ľuďom okolo seba príkladom. "Mnohí ostatní piloti to takto nezvládali," pokračoval Brawn.

Schumi makal už za čias pôsobenia v Benettone, ale jeho kolega Johnny Herbert pristupoval k veci celkom inak. "Ten sa jednoducho hral na svojom Nintende," prezradil Brawn. "Keď som to uvidel, bol som šokovaný. Osobne som si myslel, že bude diskutovať s inžiniermi..."

Taký Eddie Irvine sa od Schumachera niečomu priučil a začal pracovať usilovnejšie. V roku 1999 po tom, ako si Michael zlomil nohu, bol odrazu v hre o titul. 

"Radi by sme ten titul brali, pochopiteľne, ale to Michael bol ten, kto by si ho zaslúžil," skonštatoval Ross Brawn, ktorý o nemeckej legende prezradil aj ďalšie veci: "Za zatvorenými dverami vedel byť poriadne nepríjemný. Celkovo však stanovil nové štandardy."

Zaujímavé bolo aj to, že i keď bol Schumi v plnom súťažnom nasadení, dokázal riešiť aj iné veci. V jedných pretekoch vraj počas boja s bratom Ralfom svojmu tímu hlásil, že uchmatol najrýchlejšie kolo pretekov. Všimol si to na jednej z obrazoviek pri trati. "Vždy mal ešte zvyšnú duševnú kapacitu. Väčšina ostatných jazdcov musela do odvádzania svojej práce dávať absolútne všetko."

Legendárny pretekár však mal aj svoje tienisté stránky. Zvláštna bola nehoda s Damonom Hillom z roku 1994, za kolíziu s Jacquesom Villeneuvom z Jerezu 1997 bol dokonca vyškrtnutý z celej sezóny. Nuž a aj Rascasse 2006 bolo veru pofidérne. 

"Mal som mu povedať, že tú pole position až tak nevyhnutne nepotrebujeme," reagoval Brawn, ktorý si spomenul aj na rok 1997 a súboj s Villeneuvom: "Keď sa vrátil do boxov, bol presvedčený o tom, že to Villeneuve bol ten zlý. Kričal, že predsa musí byť diskvalifikovaný, lebo do neho vrazil..."

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk