F1.sk F1.sk

Maurice Hamilton: Sprostosť roka 2018
zdroj: TASR/AP

Maurice Hamilton: Sprostosť roka 2018

Spomínate si na tie momenty uplynulej sezóny, pri ktorých ste sa neveriacky chytali za hlavu? Maurice Hamilton, dlhoročný novinár pohybujúci sa vo Formule 1, dal dokopy tie najpamätnejšie. Niektoré z nich ste istotne zachytili, no celkový víťaz vám pravdepodobne unikol.

Maurice Hamilton napísal o svojej anticene Gobshite 2018 pre theinsideline.com. Slovo gobshite pochádza z írskeho slangu a označuje hlupáka, človeka, ktorý rozpráva nezmysly, má veľmi slabý úsudok alebo biedny charakter. "Často je neškodný, ale vždy beznádejný. Hneď uvidíte, že motoršport — a predovšetkým Formula 1 — má veľa materiálu na nominácie."

Prvým nominantom sa stal spolukomentátor prenosov na Channel 4 David Coulthard, ktorý potom, čo sa kamera zahľadela na driemajúceho fanúšika, spustil: "To on len určite počúva Sky." Sky Sports F1 je konkurenčný kanál ku Channel 4. "Jeho žart vyznieva minimálne paradoxne, keď vaša strana stále prezentuje tie táraniny a nezmysly Eddieho Jordana ako fundované názory."

Do rebríčka sa dostala aj Formula E. Počas pretekov v New Yorku komisári informovali o treste pre Jeana-Érica Vergneho a jeho kolegu Andreho Lotterera. Keď si obsah správy prečítali komentátori, jeden sa spýtal druhého: "Prečítal som to správne?"

Dvojica dostala trest za to, že mala oblečené "nevyhovujúce spodky". "Keďže toto je citlivá oblasť — čo teda je —, oficiálna správa informujúca o takomto odpornom zločine nás s radosťou ušetrila detailov toho, ako prebiehali kontroly na odhalenie 'nevyhovujúcich spodkov'."

Oveľa väčší ohlas u nás vyvolala čokoládová kauza McLarenu, ktorého zamestnanci dostávali za dobre vykonanú prácu tyčinky Freddo. Éric Boullier vie, čo jeho zamestnanci potrebujú, čo podčiarkol na nasledujúcej tlačovej konferencii, kde uviedol, že takéto odmeny majú dobrý ohlas.

"Kalorická bomba explodovala v momente, keď sa Jonathan McEvoy, autor toho poburujúceho článku, spýtal Boulliera, či plánuje kvôli zlyhaniam McLarenu odstúpiť," píše Hamilton. "Boullier sa začal topiť ako… čokoládová tyčinka pod páľavou reflektorov. Povedal, že nemá v pláne rezignovať a navrhol, aby bol vyhodený práve McEvoy, pretože 'myslím si, že teraz klamete'."

Na začiatku roka McLaren presedlal na Renaulty. Bol to tím, ktorý mal popri Red Bulle začať zbierať pódiá, a tak vykresliť pohonnú jednotku v ešte lepšom svetle. Pomery získaných pódií motorov Renault sa však medzi zákazníkmi nezmenili, všetky opäť získal Red Bull.

To však neznamenalo, že by sa napätie medzi Milton Keynes a Viry uvoľnilo. "To ani trochu. Ak niečo, tak sa to zhoršilo, pretože Christian Horner len zriedkakedy prepásol šancu povedať pár uštipačných poznámok, keď sa pred ním zjavila kamera Sky. Tie by boli vhodné tak na detské ihrisko."

"Diplomacia stroskotala na konci roka vďaka Cyrilovi Abiteboulovi, ktorý obvinil Red Bull z 'ukrývania faktov a manipulovania dát'. Tým povzbudil majstra taktu a šťastia, starnúceho Helmuta Marka, k ďalšej patetickej reakcii," uzavrel časť nominácii Hamilton.

"Dobrý pokus, chlapci," konštatuje Hamilton na margo všetkého, čo doteraz padlo. Jednoznačným víťazom sa totižto stáva Chase Carey.

"Ak ste šli — alebo sa o to snažili — na Veľkú cenu Francúzska, nemusím vám pripomínať ten dopravný chaos. Možno by ste si pomysleli, že špičkám Formuly 1 začne robiť starosti zmätok v tom zvláštnom svete, ktorý sa začína za bránami padoku. Že si možno všimli, že niečo je zle, keď sa zhora dívali na masy, zatiaľ čo oni leteli v helikoptére alebo na súkromnom tryskáči."

zápchy pri okruhu Paula Ricarda
Fake Charlie Whiting

Frustrácia medzi tými, ktorí sa márne snažili dostať na svoje zaplatené miesta, vystrelila do stratosféry — Chase Carey mal pred novinármi povedať, čo s tým vedenie Formuly 1 hodlá urobiť. S "len sotva ustarosteným výrazom" uviedol: "Nuž, je skvelé, že sme populárni! V piatok tu máme poriadne plno a ako bude víkend plynúť, bude ešte plnšie. Všetci sa zabavíme." Aspoň Chase sa bavil.

Ešte zaujímavejší kúsok sa Careymu podaril krátko pred štartom pretekov v USA. "Prechádzky po štartovom rošte sa v týchto dňoch stali dosť nudnými. Piloti sa medzičasom odoberú k pisoárom a vrátia sa až na hymnu. Bol to znak zúfalstva, keď sa Mark Webber a David Coulthard v snahe nájsť na rozhovor niekoho — hocikoho — uchýlili ku Chasovi Careymu."

"Vzrušujúci deň pre Lewisa; bude sa písať história," nadhodil Mark Webber. Hamilton sa v Texase mohol stať päťnásobným majstrom sveta. "Mimochodom, to je Lewis Hamilton," píše do poznámky Maurice Hamilton, "najväčšia hviezda Liberty v F1 a jediný, kto je široko uznávaný aj v USA."

"To áno," začal Carey. "Toto bude jeho piaty — alebo šiesty…?"

"PIATY!" skríkol poriadne preľaknutý Webber.

Najnovšie z kategórie: Chase Carey

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk