F1.sk F1.sk

Todt si doberal Wolffa: Viem o niekom, kto získal šesť titulov!
zdroj: Mercedes

Todt si doberal Wolffa: Viem o niekom, kto získal šesť titulov!

Mercedes sa tento rok pripojil k najúspešnejším tímom histórie. Tým, že získal piaty jazdecký i konštruktérsky titul za sebou, začína byť porovnávaný s érou Michaela Schumachera a Ferrari. Na tento úspech je Toto Wolff nesmierne pyšný, čo neskrýva ani pri rozprávaní o tom, ako mu zavolal a zagratuloval Jean Todt.

"Zavolal mi a hovorí: 'Gratulujem k pripojeniu sa do klubu 5! Je mi cťou, že môžem byť v tomto klube s tebou,'" opisuje rozhovor so Jeanom Todtom Toto Wolff, ktorý o ňom povedal Autosportu. "Ja som si pomyslel, že som to ja, kto by mal byť poctený!"

"To, čo povedal, bolo neuveriteľné. Ale potom mi zavolal ešte raz a dodal: 'Počkaj, práve mi povedali, že my sme ich za sebou vyhrali až šesť!'" smeje sa šéf Mercedesu, ktorý skutočne bude musieť vyhrať ešte jeden konštruktérsky titul, aby sa plnohodnotne vyrovnal majstrom z Ferrari. Scuderia si totižto v roku 1999 podelila tituly s Häkkinenom.

No pokiaľ ide o dvojité víťazstvá v šampionátoch, Mercedes môže rekord už len prepísať. "Veľmi sme si vydýchli, keď sme tento rok vybojovali aj piate double. Sme zarovno s Ferrari a skvelou érou Todt-Schumacher. Na ňu si spomínam ešte ako 'dieťa' - neuveriteľné! Som za to vďačný, som polichotený."

Lewis Hamilton a Sebastian Vettel
TASR/AP

Ferrari sa tento rok veľmi snažilo zastaviť Mercedes skôr, ako sa mu podarí vyrovnať jeho vlastný rekord. Skúšalo to aj rôznymi trikmi, hlavne s batériami a pohonnou jednotkou — na čo v Mercedese tak hlasno upozorňovali. Z opačného smeru vietor až tak často nefúkal; Mercedes sa obával protestov, nuž vylepšené ráfiky nasadil až potom, čo mal oba tituly vo vrecku.

Rivalita sa však tento rok nevymykala štandardom. "Myslím si, že je veľmi ťažké si počas sezóny uchovať ten džentlmenský prístup — každá strana je posadnutá víťazstvami. Vidíme však, že teraz sa veci vracajú do normálu, pretože toto je naša spoločná platforma. Potrebujeme, aby fungovala."

"Musíme mať taký vzťah, aby sme boli schopní o veciach diskutovať. Preto je normálne, že niekedy je to medzi nami ťažšie, zatiaľ čo inokedy to ide jednoduchšie. Pre Formulu 1 a pre nás, tímy, je dôležité, keď sa spolu rozprávame a robíme to produktívne," dodal Wolff.

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk