F1.sk F1.sk

Vettel má to najlepšie za sebou, podľa Brundla to už vie len s dominantným autom
zdroj: TASR/AP

Vettel má to najlepšie za sebou, podľa Brundla to už vie len s dominantným autom

Dokáže ešte Sebastian Vettel získať titul? Odpoveď na túto otázku sa nám začne črtať už budúci rok. Vo Vettelov neprospech však podľa Martina Brundla hrajú hlavne dve veci: jeho príliš kostrbatý štýl jazdy v premávke a príchod talentovaného Charlesa Leclerca.

"Ťažko tu niečo povedať. Buď Sebastiana niečo rozptyľovalo — a o pár veciach sme počuli —, alebo už nie tým, kým býval," zamýšľa sa Martin Brundle v stĺpčeku Nigela Roebucka pre Autosport. "Pokiaľ nemá dominantné auto, tak jeho úsudok pri bojoch koleso na koleso je fuč. To je kriticky dôležité. V tej minúte, keď — nevystavený tlaku — vrazil v Hockenheime do bariéry, to s ním začalo ísť dolu vodou, no nie?"

Vettel disponoval vynikajúcimi autami v rokoch 2010 až 2013. Častokrát preteky vyhral spôsobom štart-cieľ. Pri súčasnej vyrovnanosti síl však už nie je také ľahké zvíťaziť. Brundle sa preto obáva toho, že Nemcovi to už nemusí vyjsť.

"Keď sa vrátime späť do jeho čias v Red Bulle, keď Seb vyhral tie štyri šampionáty, Lewis a Fernando Alonso sa naňho pozerali pohŕdavo. Hovorili, že mal najrýchlejšie auto. Teraz je to trochu vtipné, keď si uvedomíte, aké ho mal Lewis v posledných piatich rokoch!" pozastavil sa nad touto skutočnosťou odborník Sky Sports.

"Bolo by bláznovstvom Vettela odpisovať, ale… Hoci neznášam, keď niečo takéto hovorím o skvelom jazdcovi, myslím si, že už má to najlepšie za sebou. Ak ho posadíte dopredu a dáte mu najrýchlejšie auto, tak vyhrá. To nemôžete povedať o mnohých z nich," uznáva Brundle, no pripomína, že keď treba zabojovať, tak zlyháva. "Pri súbojoch koleso na koleso sa niekedy pýtam: 'Čo to robíš?'"

Sebastian Vettel
TASR/AP

Rodák z King's Lynn uvádza ako príklad Veľkú cenu Talianska. Mohol tam poľahky vyhrať, keby… "Už od soboty bol naštvaný. Ferrari to v kvalifikácii vzalo z nesprávneho konca, takže Räikkönen sa dostal do zákrytu a získal pole. V nedeľu si myslel, že sa tam preženie ako na lietajúcom koberci."

Toto sa udialo cez víkend, keď sa vedenie Ferrari rozhodlo informovať Kimiho Räikkönena o tom, že s jeho službami už od konca sezóny nepočíta. Brundle považuje takéto načasovanie za nevhodné; Iceman si v tom momente mohol povedať, že už nemá dôvod pomáhať svojmu kolegovi. Zato v Mercedese bol Bottas stále pripravený zakročiť.

"Po prvé, od Ferrari bolo hlúpe, že Seba nedostalo na pole position. To bol skutočný koniec ich boja o šampionát," myslí si Brundle. "No a pokiaľ ide o to, že Kimimu už oznámili zlé správy… lepší nápad by bol nechať si to na pondelok. Seb čakal, že v prvej zákrute ho pustí dopredu. Keď sa to nestalo, až do šikany sa zmietal v hneve. Tam to zbabral a po dotyku s Hamiltonom sa roztočil."

"Aj na jeho štandardy bola druhá polovica sezóny desivá. Zo všetkého bol najhorší ten útok na Verstappena v Suzuke. Áno, v tej zákrute síce predbehol viacero pomalších jazdcov, ale oni spolupracovali. Max si to nemohol dovoliť, nemohol sa vzdať už len kvôli svojej reputácii. Seb mal len počkať na ďalšiu rovinku," doplnil víťaz Le Mans z roku 1990.

Rok 2014: Zopakuje sa Vettelova nočná mora?

Celým Maranellom otriasla smrť Sergia Marchionneho. Otrasy sa však nepodarilo zmierniť, ba zdalo sa, že sa situácia v talianskom tíme s časom len vyhrocovala. Na dvoch barikádach stáli Arrivabene a Binotto, každý so svojou malou armádou.

Brundle ďalej vysvetľuje: "Plán bol taký, že Marchionne prepustí Arrivabeneho a do pozície šéfa tímu dosadí Binotta, nie je tak? Nech je ako chce, Ferrari musí byť opatrné, aby si budúci rok nestúpilo na vlastný chvost. A Leclercov príchod tomu veľmi nepridá. Marchionne povedal, že Leclerc má byť v tíme v roku 2019. Avšak, keď ho už nebolo, naozaj usilovne sa snažili o to, aby si ponechali Kimiho. To chcel, samozrejme, aj Seb."

"Nakoniec sa Leclerc — povedzme, že s určitou politickou podporou — miesta dočkal. Napokon, bol to správny ťah. Juniorský program nemá opodstatnenie, ak ho nevyužívate. Politika Ferrari bude kľúčová, pretože Charles Seba potrápi. Ak sa zopakuje rok ako s Ricciardom v Red Bulle, tak by na to nemusel reagovať pekne. V Abú Zabí, keď sa Charles prehnal povedľa Kimiho a objavil sa v Sebových zrkadlách, mu muselo prejsť mysľou: 'On je hneď za mnou… v Sauberi…'"

Leclerc sa ešte vo Ferrari môže dočkať rôznych politických hier, ktoré mu progres neuľahčia. Brundle sa toho neobáva: "Z toho, čo som u Leclerca videl, očakávam, že sa s tým všetkým vysporiada. Spomeňte si na to kvalifikačné kolo na Interlagose, keď sa v silnejúcom daždi rozhodol ostať vonku. Dvadsaťjedenročný, so sebavedomím vziať veci do vlastných rúk! Ten chlapec sa mi naozaj páči. Zdá sa, že mu nič nechýba."

Najnovšie z kategórie: Martin Brundle

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk