F1.sk F1.sk

Villeneuve: Formula E nikoho nezaujíma, v padoku ani netušia, kedy majú preteky
zdroj: Twitter/Mercedes

Villeneuve: Formula E nikoho nezaujíma, v padoku ani netušia, kedy majú preteky

Hoci sa predstavitelia Formuly E snažia všakovakými vyjadreniami strhnúť pozornosť na seba a vykresliť elektrický šampionát ako ten zaujímavejší a technologicky hodnotnejší, na Jacquesa Villeneuveho ešte nedozreli. Majstra sveta z roku 1997 preteky Formuly E nijako nevzrušujú.

"Nikto sa nechce pozerať na tieto elektrické preteky," tvrdí Jacques Villeneuve, ktorý svoje názory prezentoval v rámci rozhovoru s magazínom Automobile. "Pravda je taká, že v padoku F1 nik nevie, kedy preteky Formuly E vôbec sú."

Zatiaľ to však nijako neodradzuje známe automobilky od toho, aby do stále mladého šampionátu vstúpili. Tento záujem by mohol naznačiť, že budúcnosť by sa predsa len mohla točiť okolo Formuly E.

"Nerozumiem, prečo sa do toho tak tlačia. Iba skalní fanúšikovia sa o ňu zaujímajú a držia sa v obraze," pokračuje Villeneuve, ktorý sa dokonca v sezóne 2015/16 zúčastnil jej dvoch pretekov. "Som za to rád, pretože tie technológie boli zaujímavé. Máte výkon, šliapnete na plyn — no, možno by som nemal hovoriť 'na plyn' —, šliapnete na pedál a hneď idete. To je fajn. Ale tak celkovo — no, neviem."

Kanaďan stále považuje Formulu 1 za kráľovnú motoršportu, a to ďaleko pred ostatnými sériami. Ani v nej však nie je všetko optimálne. Preto by Villeneuve nevymenil svoje roky vo Formule 1 za možnosť pretekať v súčasnosti.

"To nie, moja éra bola lepšia, lebo v nej stále bola nejaká statočnosť. Stále to bolo ľudské, ale zase aj dosť bezpečné na to, aby ste po naskočení do auta nemali pocit, že sa idete zabiť. Bol to dobrý kompromis," konštatuje víťaz jedenástich veľkých cien. "A bolo tam aj menej politickej korektnosti, nie ako teraz, keď v podstate nikto nič nehovorí. Jazdci sú dnes vlastnení tímami a sú ovládaní ako šachové figúrky. Pripomína mi to franchising, čo je podľa mňa trochu zvláštne."

Sebastian Vettel DRS
Twitter/Ferrari

A čo samotné pretekanie? Fanúšikovia nostalgicky spomínajú na staršie ročníky F1 s tým, že vtedy boli preteky oveľa zaujímavejšie, bojovalo sa tvrdšie a aj o víťazstvá sa bilo viac tímov.

"Nie, to nie je pravda. Neviem, prečo si to ľudia myslia. Pretekanie ešte nikdy nebolo také dobré, akým je teraz, keď sa pozrieme na to, aké je to v poli tesné," komentuje Villeneuve, ktorý však uznáva, že pre diváka už nie sú predbiehacie manévre také atraktívne. "Predbiehanie je iné. Kedy sa zvyklo bojovať, dnes je to skôr o výmene pozícií. Piloti sa spoliehajú na otvorenie zadného krídla a potom niekoho predbehnú ako na diaľnici. Nebojuje sa. Fanúšikovia nedochádzajú z okruhov s myšlienkou, že to bol neskutočný manéver. Už nezažívame tie momenty, ktoré by ste si zapamätali po zvyšok svojho života."

Formula 1 v každom prípade rastie, na čom má veľký podiel Liberty Media. "Šport je čoraz väčší. To nie je problém. Avšak fanúšikom chýba, že tu už nemáme hrdinov. Už tu nemáme tú skupinu gladiátorov ako kedysi."

Najnovšie z kategórie: Formula E

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk