F1.sk F1.sk

Grosjean spomína na vyhadzov z Renaultu: Šiel som sa prihlásiť na kuchársku školu
zdroj: Haas

Grosjean spomína na vyhadzov z Renaultu: Šiel som sa prihlásiť na kuchársku školu

Romain Grosjean v aktuálnom rozhovore prezradil, že keď si pre rok 2010 neudržal miesto v tíme Renault, išiel do Paríža a chcel sa prihlásiť na kuchársku školu. Keďže však mal už takmer 24 rokov, nevzali ho.

S Renaultom pritom odjazdil len sedem veľkých cien ako náhradník za vyhodeného Nelsinha Piqueta. Bol kolegom Fernanda Alonsa, ktorý ho výkonnostne absolútne prevalcoval; Španiel za toto obdobie nazbieral trinásť bodov (v tom čase bodovali len ôsmi pretekári), no maximom Francúza bolo len trináste miesto.

"Očakával som, že dostanem miesto aj pre sezónu 2010," uviedol Grosjean vo svojom príspevku pre The Players' Tribune. "Mal som pocit, že som jazdil dobre. Cítil som, že som bol na správnej ceste. Ale ako asi viete, politika je v F1 dosť... povedzme obvyklá."

Grosjean povedal, že sa ako nováčik pokúšal držať pri zemi a pôsobiť skromne: "Ale potom som odrazu počul, že som bol 'arogantný' a vraj mám 'veľké ego'. Skutočnosť je taká, že toto jednoducho nebola pravda. Bol som len hanblivý. Bol som to ja! Niektorí ľudia ma teda zjavne nemali radi a 31. januára mi zavolal šéf tímu Renault Éric Boullier."

"Povedal mi: 'Romain, hovorím ti to s veľkou ľútosťou, ale áno, pre túto sezónu sme na tvoje miesto najali Vitalija Petrova'. Keď som zložil, tak som si myslel, že moja kariéra sa skončila. Okamžite som sa začal baliť," spomínal Grosjean, pre ktorého vraj Formula 1 v tom okamihu prestala existovať.

Mladý chlapík si vraj veril natoľko, že zo dňa na deň chcel zmeniť svoju kariéru. "Zo Ženevy som išiel vlakom do Paríža. Zavolal som svojej priateľke - aktuálne už manželke - a dal som jej vedieť, že ju idem navštíviť. No a že mám nejaké novinky o mojej kariére. Povedal som, že budem šéfkuchár. Áno, šéfkuchár."

"Vyrástol som ako milovník jedla. Pozoroval som mamu, ktorá v našom rodinnom dome varila skvelé veci. Naďalej si spomínam na vôňu syrov v našej kuchyni, či na chuť čokolády, ktorá bola ako dezert. A aj na to, že čokoláda je moje náboženstvo. Daj si to na tričko."

"Bohužiaľ - alebo možno našťastie - to nikdy nedospelo až do tohto štádia," skonštatoval Romain Grosjean. "Ale išiel som do kuchárskej školy v Paríži. Fyzicky som vstúpil do budovy, ale nedovolili mi prihlásiť sa. No veríte tomu? Povedali mi, že som príliš starý. Príliš starý! Mal som 24! Takže takto to bolo. Žiadne varenie."

V priebehu najbližších týždňov a mesiacov sa Grosjean dostal do kontaktu s inými tímami v AutoGP či v GP2. Dostal druhú šancu a v GP2 získal v roku 2011 majstrovský titul. Vďaka tomuto úspechu sa mu s nástupcom Renaultu - tímom Lotus - podarilo vrátiť do hry. 

V tomto zoskupení sídliacom v Enstone ostal ďalšie štyri roky a od roku 2016 prestúpil do Haasu, s ktorým ho čaká už štvrtá sezóna.

Najnovšie z kategórie: Romain Grosjean

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk