F1.sk F1.sk

Ecclestone kritizuje Ferrari: Vettel je obeť, nie páchateľ
zdroj: Ferrari

Ecclestone kritizuje Ferrari: Vettel je obeť, nie páchateľ

Bernie Ecclestone dlhé roky viedol Formulu 1 a dostal ju na výslnie. Dnes už šport neriadi a jeho úlohy prevzal do svojich rúk triumvirát Chase Carey - Ross Brawn - Sean Bratches spolu s množstvom ďalších odborníkov. Angličanovi ostala len čestná funkcia "chairman emeritus", ktorá ho neoprávňuje v podstate k ničomu.

Preteky sem-tam navštevuje a tvrdí, že Lewis Hamilton si titul zaslúžil. "Lewis sa stal majstrom sveta zaslúžene a Sebastian bol nezaslúžene druhý," tajomne skonštatoval Ecclestone v rozhovore pre Auto Bild Motorsport.

To, čo tým myslel, vzápätí rozviedol: "Znamená to, že Lewis bol dominantný, ale dostal aj totálnu podporu tímu. U Sebastiana to tvrdiť nemôžeme. Môj pocit bol taký, že Ferrari sa po smrti Sergia Marchionneho vrátilo do starých koľají. Chýbala silná ruka a vládol tam skôr chaos ako konštruktívne jednanie."

"Odrazu sa v stratégii vyskytovali pozoruhodné chyby, nuž a zvonku mal človek dojem, že Ferrari robí viac pre Kimiho Räikkönena ako pre Sebastiana," hovoril Bernie Ecclestone. "On je obeť a nie páchateľ."

"Ak by ho Ferrari podporovalo tak, ako Mercedes Lewisa, tak aj Sebastian mohol byť majster sveta. Tím musí svojho kandidáta na titul podporovať nekompromisne. Mercedes to spravil presne tak, Ferrari žiaľ nie," poznamenal Bernie.

Auto Bild Motorsport píše aj o mocenskom boji vnútri Ferrari. Šéfom tímu mal byť podľa vôle Sergia Marchionneho Mattia Binotto, ale po jeho smrti sa situácia zmenila. Maurizio Arrivabene vraj využil "mocenské vákuum" a posilnil si svoju pozíciu.

Vinu na prehratom majstrovskom boji však nenesie len tím Ferrari, chyby totiž robil aj Sebastian Vettel. Kandidát na titul musí jazdiť konštantnejšie. 

"To je pravda, ale musíme sa pýtať aj na to, prečo sa tak stalo. Tím musí svojho top pilota podporiť a posilniť, nie oslabiť. Jean Todt stál kedysi plne za Michaelom. Keď jazdec necíti podporu svojho tímu, stúpne chybovosť. Väčšinou sa to totiž odohráva v hlave," vysvetľoval Ecclestone.

"Ani Lewis v roku 2016 nebol taký suverénny, keď sa musel pasovať s Nicom Rosbergom. V roku 1986 prišiel Williams o titul preto, lebo Nigela Mansella a Nelsona Piqueta nedostal pod kontrolu. Profitoval z toho Alain Prost. V roku 2007 mohol byť Fernando Alonso ľahko majstrom sveta, ak by Ron Dennis a McLaren v správny okamih vstúpili do jeho vtedajšieho duelu s nováčikom Lewisom Hamiltonom. Ale nespravili tak a len preto vyhral Kimi Räikkönen."

Vettel to však ešte predsa len môže zvládnuť a má na to, aby sa v budúcom roku tešil z titulu. "Vôbec o tom nepochybujem," povedal Bernie Ecclestone. "Ale potrebuje na to podporu zo strany Ferrari."

Nuž a v tomto smere bude potrebné doriešiť aj otázku týkajúcu sa šéfa tímu. Maurizio Arrivabene vraj ešte novú zmluvu nepodpísal a šancu má aj Mattia Binotto. Ak však Arrivabene podpíše, Binotto môže odísť. 

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk