F1.sk F1.sk

Todtovi chýba testovanie, F1 sa podľa neho pred fanúšikmi skrýva
zdroj: Twitter/Pirelli

Todtovi chýba testovanie, F1 sa podľa neho pred fanúšikmi skrýva

Tímy kladú čoraz väčší dôraz na simulátorových jazdcov. Nútia ich k tomu pravidlá, ktoré výrazne obmedzujú testovanie na okruhoch. Práca sa presúva do tovární, kde sa všetko odohráva v skrytosti. To robí starosti prezidentovi FIA Jeanovi Todtovi. Potešilo by ho, keby bola Formula 1 bližšie k fanúšikovi aj tým, že sa nebude ukrývať.

So Jeanom Todtom sa rozprávali reportéri Sky Sports. "Veci sa menia, niekedy k lepšiemu, inokedy k horšiemu. Ja mám pocit, že autá sú až príliš spoľahlivé. Priveľa z toho, čo sa deje, nevidíte. Simulátory, jazdci obiehajú okruhy v továrni počas pretekárskych víkendov aj mimo nich, a to bez obmedzení."

"Svojím spôsobom mi chýba minulosť. Chýba mi súkromné testovanie. Každý sa však vtedy sťažoval, že súkromných testov je priveľa. No aspoň ste videli, čo sa deje," podčiarkol 72-ročný Francúz. "Azda toho naozaj bolo priveľa, no dnes je zas priveľa simulácií skrytých v továrňach. Niekedy je modernosť dobrá, ale mala by byť trochu viac kontrolovaná."

Tímy v továrňach pracujú aj s množstvom údajov, ktoré počas súťažného víkendu nazbierajú. Za tri dni jázd si "domov" odnesú približne 200 gigabajtov dát. Jimmieho Johnsona prekvapilo, akú voľnosť majú tímy pri využívaní telemetrie.

V iných sériách sú možnosti oklieštené, vysvetľuje pre racefans.net Johnson: "My z áut vieme objemovo dostať v podstate len údaje o plyne, o brzdení a zatáčaní. A to máme pocit, že máme šťastie, že to môžeme používať."

"V zákulisí máme veľa nástrojov, ktoré sa používajú v F1. Nedokážeme však na okruhu získať z auta všetky údaje a využiť ich pri vývoji rôznych nástrojov tak, ako by sme chceli," pokračuje sedemnásobný šampión série NASCAR. "Je naozaj ohromné vidieť, ako to všetko funguje — a to ja vnímam len dianie na povrchu. Pomáha mi to pochopiť, prečo je v tomto športe taký nevyhnutný rozpočtový strop."

Najnovšie z kategórie: Jean Todt

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk