F1.sk F1.sk

Arrivabene čaká, že Ferrari by na Brexite mohlo zarobiť
zdroj: Mercedes

Arrivabene čaká, že Ferrari by na Brexite mohlo zarobiť

Situácia na politickej mape Európy je nejasná tak na východe, ako aj na západe. Zatiaľ čo Formulu 1 bezprostredne ovplyvňuje vývoj len na jednej strane, aj to by mohlo stačiť, aby šport dostal tvrdú ranu. Odchod Veľkej Británie z Európskej únie je citlivou témou pre viaceré stajne Formuly 1. Zarobiť na odchode môže len hŕstka tímov, no ani pri nich nie je zrejmé, či zarobia celkovo alebo len získajú výhodu oproti britskej konkurencii.

Jedným z tímov, ktoré nesídlia vo Veľkej Británii a ani tam nemajú postavené továrne, je Ferrari. Podobnú cestu si razí tiež talianske Toro Rosso a švajčiarsky Sauber. Títo zamestnávatelia mali doposiaľ problémy s pritiahnutím kvalitných inžinierov, no po Brexite, ktorý má obmedziť pohyb osôb medzi Britániou a EÚ, by sa situácia mohla zmeniť.

"Sledujeme vývoj a pozeráme sa do budúcnosti. Premýšľam o riešení pre celú Formulu 1," hovoril ešte minulý týždeň Maurizio Arrivabene. "Ak všetko pôjde smerom, o ktorom sa zatiaľ hovorí, očakávam, že v blízkej budúcnosti bude na dvere v Maranelle klopať veľa ľudí."

Britská vláda sa stále snaží s európskymi partnermi dohodnúť na menej bolestivej alternatíve. Arrivabene si myslí, že dohoda je aj v záujme Formuly 1.

"Verím tomu, že budú schopní nájsť riešenie," dúfa šéf talianskeho tímu. "Nie je to zrovna najlepší scenár. Hovorím tu o Formule 1 ako celku. Mali by byť schopní uplatniť tú historickú spoluprácu, pozerať sa do budúcnosti a rozmýšľať o vývoji, ktorý bude najlepší pre všetkých z nás."

Wolff: Nemali by sme riskovať ekonomiku krajiny

Mercedes je tiež tímom, ktorý svoje továrne postavil vo Veľkej Británii. Toto Wolff priznáva, že pozorne sledujú vývoj na politickom fronte. "Máme tam veľkú prevádzku. Naša športová divízia má nejakých 1800 ľudí, z ktorých je veľké percento občanov EÚ pracujúcich pre tím."

"Z EÚ tiež dovážame množstvo tovaru. Podnikli sme kroky, aby sme sa ubezpečili, že nezostanú zaseknuté niekde na hranici. Celkovo to na nás bude mať vplyv. Nevyvíja sa to zrovna najšťastnejšie," pokračoval spolumajiteľ stajne.

Toto Wolff tvrdí, že sa do politiky snaží nemiešať svoje vlastné pocity, no v tomto prípade je proti odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.

"Táto téma je môjmu srdcu veľmi blízka," pripustil Wolff. "Zabúdame, prečo sme sa v EÚ ocitli: pred 70 rokmi tu bola vojna, toto európske myslenie prišlo, aby sa tomu v budúcnosti zabránilo."

"V posledných dvoch rokoch sa všetko mení, viacerými krajinami sa šíri nacionalizmus, formujú sa nové aliancie, iné sa rozpadajú. Podľa môjho osobného názoru — nehovorím za Mercedes — by sme mali veľmi pozorne sledovať situáciu a neriskovať ekonomiku krajiny," dodal 46-ročný Viedenčan.

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk