F1.sk F1.sk

Ross Brawn predstavil niekoľko noviniek v televíznej grafike
zdroj: Formula 1

Ross Brawn predstavil niekoľko noviniek v televíznej grafike

Televízne prenosy Formuly 1 by mali byť od budúceho roku vyzdobené atraktívnejšou grafikou. Všetkému napomôže spolupráca so spoločnosťou Amazon Web Services, ktorú Liberty Media rozbehla len nedávno. Pracuje sa na viacerých novinkách.

Športový šéf F1 Ross Brawn na svojej prednáške prezradil, že nová grafika bude ukazovať napríklad aj šancu jazdca na predbiehanie, ktorá bude vyrátaná podľa výkonu oboch áut či podľa údajov z minulosti. Stroje totiž produkujú až 1,1 milióna dátových vstupov za sekundu a mnoho z nich je možné veľmi zaujímavo využiť. 

Vďaka tomu budeme môcť sledovať napríklad aj "výkon jazdca" a dozvieme sa, či práve ide naplno, resp. v šetriacom režime. Je totiž jasné, že nie je možné ísť neprestajne naplno; to by pretekárovi nevystačilo palivo a nevydržali by to ani pneumatiky. Počítač všetko prepočíta a umelá inteligencia nás bude zásobovať rôznymi štatistikami a zaujímavosťami. Papierovo to znie ako veľmi dobrý plán, ale či to fanúšika upúta, ukáže až skutočnosť.

nová televízna grafika pre rok 2019
Formula 1

Okrem toho si Brawn uvedomuje aj potrebu zapracovať na zmene áut tak, aby bolo predbiehanie jednoduchšie. "Pretekársky šport koleso na koleso je základným a kritickým aspektom tohto športu," uviedol vo videu, ktoré prikladáme nižšie. "Vďaka využívaniu živých a historických dát dokážeme predpovedať, čo by sa malo stať. Grafika ukazuje, čo predpokladáme, že sa v danom prípade stane."

"Skvelé na tom je to, že ani tímy nemajú všetky tieto dáta. My ako Formula 1 disponujeme dátami všetkých áut a môžeme porovnávať. Niečo také sa nikdy predtým nerobilo," zdôraznil Ross Brawn, ktorý vzápätí pridal aj príklad týkajúci sa prehriatych pneumatík.

"Vieme si pozrieť históriu pneumatík a to, ako fungovali, nuž a rovnako aj to, v akej fáze pretekov sa jazdec nachádza," pokračoval Brit s dodatkom, že takto je možné situáciu poriadne rozanalyzovať. "Tieto informácie vieme posunúť fanúšikom a pomôcť im pochopiť, či je daný pretekár v problémoch, prípadne či situáciu zvládne. Tímy tieto veci vždy mali k dispozícii. My ich teraz prinesieme aj fanúšikom a ukážeme, čo sa stalo."

nová televízna grafika pre rok 2019
Formula 1

Zaujímavý príklad sa týka aj zastávok v boxoch: "Vezmeme všetky dáta a fanúšikom ukážeme, prečo zastavili a kedy zastavili. Urobil tím s jazdcom správne rozhodnutie? Informačný box dá fanúšikom pohľad..."

"Ohľadom budúcnosti je skutočne vzrušujúce to, že chceme prešetriť aj vplyv okruhov a pretekárskych formátov na kvalitu pretekárskeho športu. Vieme vytvoriť okruhy, ktorými dosiahneme lepší pretekársky šport a viac predbiehania? Vieme zhotoviť modely, ktoré nám to umožnia? Vieme zmeniť formát pretekárskeho športu tak, aby bolo všetko vzrušujúcejšie a menej predpovedateľné?"

"Dajme si príklad: čo sa stane v prípade, ak zmeníme formáciu štartového roštu? Teda namiesto takto roztiahnutého ho trochu viac nahustíme? Sme presvedčení o tom, že vďaka nástrojom AWS budeme schopní robiť aj takéto veci," dodal Ross Brawn.

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk