F1.sk F1.sk

Hamilton vyhral posledné preteky sezóny, na pódiu aj Vettel s Verstappenom
zdroj: TASR/AP

Lewis Hamilton potvrdil svoju aktuálnu výkonnostnú nadvládu aj v Abú Zabí. Vyhral kvalifikáciu, najlepší ostal aj po štarte a o prvé miesto prišiel len na chvíľu kvôli skoršej zastávke v boxoch. Druhú priečku obsadil Sebastian Vettel, tretí skončil Max Verstappen.

Ako štvrtý prešiel cieľom Daniel Ricciardo a druhý najlepší kvalifikant Valtteri Bottas skončil až piaty. Fínovi v závere pretekov akoby došla para, jeho pneumatiky toho mali dosť a musel absolvovať dodatočnú zastávku v boxoch. Už pred ňou však bolo zrejmé, že skončí len piaty.

Boj o najlepšieho pretekára zvyšku sveta vyhral Carlos Sainz, ktorý skončil šiesty. Charles Leclerc vybojoval parádne siedme miesto a na posledných troch bodovaných priečkach prešli cieľom Sergio Pérez, Romain Grosjean a Kevin Magnussen.

Fernando Alonso, ktorý absolvoval posledné preteky svojej kariéry, skončil len jedenásty. Napriek tomu však po skončení podujatia prišiel na hlavnú rovinku a spolu s Hamiltonom a Vettelom predviedol parádne "donuty".

Zle dopadol Nico Hülkenberg, ktorý ešte v prvom kole ťažko havaroval a v aute ostal zakliesnený dolu hlavou. Našťastie sa mu nič nestalo. Neskôr vypadli aj Kimi Räikkönen, Marcus Ericsson, Esteban Ocon a Pierre Gasly.

Sezóna 2018 sa definitívne skončila. Nový formulový ročník sa začne 17. marca 2019 v Austrálii.

Výsledky:

výsledky VC Abú Zabí 2018
FIA

Posledné pódium sezóny 2018.

Lewis Hamilton napokon zdolal Sebastiana Vettela až o 88 bodov!

Finálne poradie v Pohári jednotlivcov.

Lewis Hamilton: "Bolo pre mňa cťou a privilégiom bojovať so Sebastianom. Viem, že v budúcom roku sa vráti silnejší."

Hamilton baví fanúšikov "donutmi", rovnako aj Vettel. Fanúšikovia si prišli na svoje.

Alonso si skrátil trať a dostal päťsekundový trest.

Do konca ostávajú už len tri kolá a Hamilton naďalej vedie o približne päť sekúnd. S prehľadom si ide po víťazstvo.

Pérez sa dotiahol na Leclerca a bude mu chcieť uchmatnúť siedme miesto.

Alonso je jedenásty a inžinier ho motivoval k tomu, aby skončil desiaty a získal bod. On na to odpovedal: "Mám 1 800 bodov!" Inžinier: "Urob to pre mňa, nech ich je 1 801."

Gasly dostal informáciu, aby auto okamžite odstavil. Následne tak aj robí...

Oconovi sa konečne podarilo dať neutrál a maršáli môžu jeho auto odtlačiť. Sme v 48. kole.

Ocon prichádza do boxov, ale nedošiel tam. Auto odstavil ešte v príjazdovej cestičke, čo vôbec nie je šťastné... Maršáli ho nevedia potlačiť.

Ocon sa pýtal inžiniera na to, prečo má také problémy so zadnou časťou auta. Vyzerá to tak, že mu uniká olej.

Hamilton dosiahol svoje najlepšie kolo 1:42,677s. Zdá sa teda, že v rezerve ešte má nejakú rýchlosť. Aktuálne vedie o 4,7 sekundy a do konca ostáva desať kôl.

Dvanásť kôl pred koncom je Hamilton o 5,6 sekundy pred Vettelom. S prehľadom si drží prvé miesto.

Mechanici Mercedesu sa chystajú na zastávku v boxoch. Bude to Bottas, ktorý na záver dostane ultrasofty.

Hamilton je aktuálne o 5,8 sekundy pred Vettelom, do konca ostáva 15 kôl. Vydržia mu pneumatiky?

Ricciardo predstihol Bottasa!

Sainz bol v boxoch a na trať sa vrátil šiesty. Je pred Leclercom. Renault stavil na lepšiu taktiku ako Sauber.

Bottas sa dostáva pod tlak Ricciarda.

Verstappen sa ťukol s Bottasom, ale obaja pokračujú. Parádny súboj! Verstappen je tretí!

Bottas si pri obrane pred Verstappenom skrátil trať, pozíciu mu zjavne bude musieť prepustiť ale nechystá sa spraviť tak.

Na Bottasa útočí už aj Verstappen!

Vettel zaútočil na Bottasa a dostal sa na druhé miesto! Hamilton je o sedem sekúnd pred ním!

Sainz je pred Leclercom už o 22 sekúnd. Náskok zvyšuje, aj keď má staršie pneumatiky.

Esteban Ocon dostal päťsekundový trest!

Ocon pred chvíľkou v súboji s Vandoornom opustil trať a podľa komisárov tak získal výhodu. Idú ho prešetrovať.

Sme v 34. kole a Ricciardo prišiel do boxov. Zastávka trvala 2,2 sekundy a dostal supersofty.

Alonso predstihol Sirotkina a je šestnásty. Predposledný.

Leclerc je len o 1,3 sekundy pred Pérezom. Sergio má omnoho lepšie pneumatiky.

Šiesty Sainz je aktuálne o 20 sekúnd pred Leclercom. Ešte nebol v boxoch, ale po zastávke by ho teoreticky mohol zdolať.

Vandoorne dostal pochvalu: "Mega job, mega!"

Parádne súboje Vandoorna, Ocona a Grosjeana o jedenáste až trináste miesto. Síce sú mimo bodov, ale bavia!

Zdá sa, že je už aj po daždi...

Marcus Ericsson spomaľuje! Jazdil na skvelom ôsmom mieste. Pred chvíľou sme informovali, že sa sťažoval na auto.

Sirotkin spravil v poslednej zákrute chybu, vyšiel mierne mimo trate a predstihol ho Hartley. Bol to súboj o posledné sedemnáste miesto.

Lewis Hamilton hlási, že v jeho aute je veľmi horúco.

Už aj Hamilton a Ericsson dostali informáciu o blížiacom sa daždi. Vraj príde približne o päť minút, ale budú to asi len kvapky.

Televízna réžia zopakovala zastávku Maxa Verstappena. Oficiálny čas je vraj 2,08s.

Stoffel Vandoorne dostal informáciu, že o osem minút by mohlo slabo kropiť.

Marcus Ericsson hlási, že jeho auto musí byť poškodené, alebo s ním niečo musí byť. Vraj je neovládateľné. Švéd je aktuálne na peknom ôsmom mieste.

Na prvom mieste je aktuálne Ricciardo, ktorý bude chcieť svoj stint čo najviac natiahnuť. Hodilo by sa mu nejaké safety car.

V devätnástom kole prichádza do boxov Esteban Ocon, ktorý dostal supersofty. Zastávka trvala rovné tri sekundy.

V osemnástom kole prišiel do boxov aj Verstappen. Zastávka bola neskutočne rýchla, oficiálna časomiera ukazuje 2,0!

Nuž a Bottas sa na trať bez problémov vracia pred Vettelom, takže ho bude spomaľovať. Obaja pretekári majú supersofty, s ktorými to potrebujú dotiahnuť do cieľa. Takto by to teda bolo ideálne.

Vettel sa okamžite dostal pred Ocona a je piaty. Aktuálne je o 16 sekúnd za Hamiltonom a má voľnú trať, čo je pre neho výhoda. Do boxov však prichádza aj Bottas!

Záznam ukázal, že Vettel mal problém s pravým zadným kolesom.

Sme v šestnástom kole a Vettel prišiel do boxov! Trvalo to až 3,7 sekundy. Na trať sa vrátil tesne za Oconom, toto Ferrari nezvládlo. Pred Oconom je voľných 16 sekúnd a mal sa dostať určite tam.

Ferrari potvrdilo, že Kimi Räikkönen doplatil na elektrický problém.

FIA potvrdila, že Hülkenberg je otrasený, ale zdá sa, že nemá žiadne zranenia. Ešte bude chvíľu pozorovaný. Federácia okrem toho vyzdvihla pomoc maršálov i členov lekárskeho tímu: "Každý odviedol skvelú robotu."

Lewis Hamilton hlási, že s týmito pneumatikami to do cieľa nezvládne.

Aktuálne sme o desať sekúnd pomalší, ako včera v kvalifikácii. Je teda zrejmé, že Bottas štartové pole brzdí. Všetci to chcú zvládnuť s jedinou zastávkou, takže sa neplašia.

Hamilton stráca na Verstappena už štyri sekundy. Asi si šetrí pneumatiky, aby vydržali do cieľa.

Hamilton zaútočil na Verstappena a dostal sa pred neho, ibaže ten mu to okamžite vrátil! Poradie sa nemení, Verstappen je štvrtý, Hamilton piaty.

Hamilton sa pýtal na to, či je jeho taktika správna a je za ostatnými jazdcami, konkrétne za Verstappenom. Dostal odpoveď, že je to OK a s týmito pneumatikami už ide až do cieľa.

V boxoch bol aj Charles Leclerc, ktorý sa prepadol až na štrnáste miesto. Štartoval s hypersoftami a zastávku potreboval, ale nevyzerá to dobre...

VIRTUAL SAFETY CAR! Lewis Hamilton prichádza do boxov, dostáva ultrasofty.

Kimi Räikkönen dostal informáciu, čo má spraviť. Jeho auto sa však vyplo a nezdá sa, že by sa s tým ešte dalo niečo spraviť.

Leclerc sa dostal pred Räikkönena a je štvrtý!

Verstappen hlási, že má horúci motor. Zvádza súboje s pretekármi Force Indie, aj so svojim "kamarátom" Oconom.

SAFETY CAR opustilo trať, Hamilton si bez problémov udržal prvé miesto, ostatným sa dokonca vzdialil. Bottas je druhý, tretí Vettel stráca až tri sekundy.

Komisári oznámili, že to bol "racing incident". Netrestajú teda Hülkenberga ani Grosjeana. Francúz hlási, že Nica mu je veľmi ľúto, ale skutočne nemal kam...

Leclerc sa približne v okamihu nehody dostal pred Ricciarda a je na parádnom piatom mieste.

Romain Grosjean sa okamžite pýtal, či je Hulk OK. Uff, veľmi nepríjemná nehoda.

Verstappen sa prepadol až na desiate miesto. Leclerc medzitým útočil na Ricciarda.

ŠTART: Hamilton vyštartoval veľmi dobre, druhý je Bottas, tretí Vettel, štvrtý Räikkönen, piaty Ricciardo, šiesty Leclerc.

Fernandovi Alonsovi sa prihovoril sám Zak Brown, ktorý mu pripomenul, že sa na neho pozerajú milióny a milióny divákov. Fernando, ktorý absolvuje posledné preteky svojej kariéry, odvetil, že na svoj tím je veľmi hrdý.

Flavio Briatore v aktuálnom rozhovore pre ORF naznačil, že Fernando Alonso sa v roku 2020 možno vráti.

Carlos Sainz má podľa všetkého hydraulický problém.

Spoločné fotky pretekárskych tímov McLarenu.